MATOVIČOVA VLÁDA PRIPRAVUJE PRE SLOVÁKOV OD 1. SEPTEMBRA VÝRAZNÉ OBMEDZENIA

Premiér Matovič nariaďuje deťom v školách nosenie rúšok aj počas vyučovania.  Premiér už včera povedal, že nevylučuje ďalšie zavádzanie opatrení. "Čím bude agresívnejší vírus, a chcel by nás viac ohroziť, tým sa musíme viac brániť. 

Foto SITA
Dátum 13.08.2020

BRATISLAVA 13. augusta (TASR/extraplus.sk) - Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas spolu s ďalšími odborníkmi informovali verejnosť na tlačovej besede o aktuálnej situácii súvisiacu s ochorením COVID-19 po zasadnutí Konzília epidemiológov na Úrade vlády SR.Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti. Zoznam menej rizikových krajín a regiónov sa od septembra bude aktualizovať každé dva týždne.

Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti. Po štvrtkovom zasadnutí konzília epidemiológov na Úrade vlády SR to avizovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu Elena Prokopová.

Prvé dva týždne od začatia sa školského roku bude nosenie rúšok povinné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch. Po štvrtkovom zasadnutí konzília epidemiológov na Úrade vlády SR o tom informovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR na pediatriu Elena Prokopová.

Premiér Igor Matovič už vopred avizoval, že navrhol na prebiehajúcom štvrtkovom konzíliu odborníkov, aby sa nariadila povinnosť nosiť rúška aj v triede počas prvých dvoch týždňov v škole. Informoval o tom na sociálnej sieti."Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti COVID-19 neprenášajú," argumentuje predseda vlády.Dočasné nosenie rúšok v triede by malo byť podľa neho preventívnym opatrením pre prípad, ak rodičia nebudú zodpovední a zataja, že boli v rizikovej krajine a ohrozia ostatné deti v škole. "Pani prezidentka vetovala zákon, ktorý by nám 'nezodpovedníkov' identifikoval. Bohužiaľ," podotkol. Odkazoval tak na vrátený zákon o elektronických komunikáciách. Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR mal umožniť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách.

Konzílium epidemiológov neodporúča na Slovensku organizovanie hromadných podujatí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) po jeho štvrtkovom zasadnutí na Úrade vlády SR avizoval od septembra do októbra zákaz podujatí nad 1000 ľudí vrátane športových. Zákaz má platiť aj pre interiérové hromadné podujatia nad 500 ľudí, ako aj tie po 23.00 h s výnimkou svadieb. Zároveň sa má na polovicu obmedziť kapacita kúpalísk a akvaparkov.

Premiér už včera povedal, že nevylučuje ďalšie zavádzanie opatrení. "Čím bude agresívnejší vírus, a chcel by nás viac ohroziť, tým sa musíme viac brániť. V momente, ak by sme videli, že strácame pôdu pod nohami, musíme znova prijímať opatrenia, aby sme sa bránili," dodal. Zrejme prvé opatrenia, ktoré by sa mohli prijímať, by sa podľa neho týkali "vydobýjania" si dodržiavania opatrení.Krajčí zároveň informoval, že od 15. augusta by mal byť zverejnený pandemický plán, ktorý schválila pandemická komisia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.