MATOVIČOVCI PRIŠLI S NÁVRHOM: BASA ZA HANOBENIE SYMBOLOV EÚ!

V súčasnosti je hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale hanobenie symbolov Európskej únie nie je trestnoprávne explicitne upravené. Medzi slovenské symboly patrí štátny znak, vlajka, pečať a hymna, za symboly EÚ sa považuje hymna a vlajka.

Foto SITA/BRANislav bibel
Dátum 03.06.2024

Poslanci hnutia Slovensko chcú do Trestného zákona zaviesť nový trestný čin, a to hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky a Európskej únie (EÚ). Medzi slovenské symboly patrí štátny znak, vlajka, pečať a hymna, za symboly EÚ sa považuje hymna a vlajka. Poslanci navrhujú, aby horná hranica trestnej sadzby bola tri roky, ako je stanovené pri trestnom čine výtržníctva. Pri príprave právnej úpravy sa zákonodarcovia inšpirovali Nemeckom. O novele Trestného zákona by sa malo začať rokovať na najbližšej schôdzi so začiatkom 11. júna.

„V súčasnosti je hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale hanobenie symbolov Európskej únie nie je trestnoprávne explicitne upravené. V minulosti boli činy za pálenie vlajky Európskej únie posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale neskôr boli preklasifikované len ako priestupok. Sme však toho názoru, že je dôležité chrániť symboly, ktoré predstavujú hodnoty, na ktorých je založená spoločnosť," odôvodnili poslanci. Priblížili, že vlajka EÚ je jedným z najvýznamnejších symbolov Európskej únie, pričom symbolizuje jednotu, mier a solidaritu medzi členskými štátmi. Jej ochrana je podľa poslancov okolo Igora Matoviča znakom rešpektu k európskym hodnotám a súčasne záväzkom voči spoločnému projektu európskej integrácie. „Pálenie vlajky, či už ide o vlajku Slovenskej republiky, alebo Európskej únie, je čin, ktorý je vnímaný ako urážka a nedostatok rešpektu voči týmto hodnotám, podnecuje napätie a konflikty, narúša verejný poriadok, vyvoláva nepokoj a v neposlednom rade znevažuje demokraciu," skonštatovalo hnutie Slovensko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.