MATOVIČOVE DOBROVOĽNE-NÁSILNÉ TESTOVANIE RAKÚŠANIA ODMIETLI

Juraj Blanár: Rakúsko sa nebude inšpirovať Matovičom, pretože by to bolo porušaním občianskych práv a slobôd Rakúšanov.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 21.11.2020

Podľa Veroniky Remišovej či majú byť ďalšie kolá celoplošného testovania, respektíve v akej forme sa majú uskutočniť, by mali rozhodnúť odborníci, uviedla to v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialogy. Remišovej oponent v diskusii, podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár sa opýtal na zmysel celoplošného testovania. „Samotní odborníci upozorňujú na to, že antigénové testy nie sú vhodné na celoplošné testovanie a ani na takéto ich použitie v zimnom období,“ upozornil. Zároveň kritizoval to, že štát má obstarávať ďalších 16 miliónov antigénových testov, hoci „doteraz neboli vysvetlené podozrenia z prvého tendra“.

V diskusii zároveň odnezlo, že sa celý svet inšpiroval Matovičovým celoplošným testovaním. Na to zareagoval Juraj Blanár, že celoplošným testovaní sa vôbec neinšpiruje celý svet, a dokonca ani len Rakúsko, o ktorom hovoril Igor Matovič. Rakúšania to odmietli, pretože inšpirovať sa Slovenskom by bolo protiústavné. Rakúsko použije pri testovaní antigénové testy v školstve, v policajnom zbore a nakoniec sa budú môcť otestovať všetci Rakúšania na základe vlastného uváženia a najmä úplne slobodne a dobrovoľne bez akejkoľvek sankcie, na rozdiel od Matovičovho testovania. Vyslovene bude testovanie len pre tých Rakušanov, ktorí si želajú byť testovaní. „Dobrovoľné“ testovanie predsa na Slovensku bolo podmienené, že každý, kto chce ísť do práce bude musieť mať modrý certifikát. To by neprešlo v žiadnej inej krajine, takéto porušovanie občianskych práv.

Antigénové testy Rakúšania použijú tam, kde je ohnisko nákazy vyššie ako desať percent a nebude to celoplošné testovanie. Matovičova vláda, urobila testovanie „dobrovoľne nasilu“, a tak to vnímal aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, keby to urobili slovenským spôsobom, tak by išlo o porušenie občianskych páv a slobôd. Remišová sa tejto téme už vyhýbala a radšej prešla na tému očkovania, s tým, že má dobrú správu pre Slovákov. „Vakcíny sú už na ceste, v decembri by mohli byť dostupné pre štáty EÚ. Slovenská republika si už rezervovala 17 miliónov kusov“, uviedla Remišová. Zároveň tvrdila, že sú mimoriadne účinné a Slovensko bude môcť začiatkom budúceho roka začať s očkovaním. Štát vraj určí priority: najprv sa podrobia očkovaniu (uvidíme akému, či dobrovoľnému, povinnému, alebo dobrovoľne-násilému?) pracovníci sociálnych zariadení, starší ľudia od 80-65 rokov, potom zdravotníci a nakoniec všetci ostatní Slováci. Blanárovi hysterická Remišová nezabudla pripomenúť, že politici Smeru nejdú príkladom občanom, lebo nenosia rúška a tým ľudia, ktorí nenosia rúška ohrozujú celé Slovensko.

 

 

 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.