MATOVIČOVE FIATKY ZREJME ZABERAJÚ, OĽANO V PRIESKUME IPSOSU ATAKUJE OSEMPERCENTNÚ HRANICU

Volebnou líderkou koalície OĽaNO a priatelia sa stala žilinská županka Erika Jurinová, ktorá po predstavení kandidátky v rozhovore pre Pravdu priznala, že v hnutí OĽaNO je napätie a viacerí členovia požadujú zmenu vedenia. Aj preto budú voľby pre OĽaNO aj vysvedčením, koho chcú vo vedení. Ak získa Jurinová viac krúžkov ako Matovič, stane sa predsedníčkou strany.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 05.08.2023

Zdá sa, že volebný ťah fiatkami u voličov koalície OĽaNO a priatelia Igora Matoviča zaberá. V exkluzívnom prieskume agentúry Ipsos pre denník Pravda zaznamenala jeho koalícia nárast o necelé percento.

Smer by skončil na prvom mieste so ziskom 20,3 percenta, za ním prieskum potvrdil druhé miesto pre PS, ktoré sa dostalo na rekordnú hranicu 16,9 percenta. Prvú trojicu uzatvára Hlas, ktorý by si podľa volebného modelu agentúry Ipsos zvolilo 13,4 percenta. Do parlamentu by sa celkovo dostalo deväť strán a zložiť akúkoľvek koalíciu by bolo podľa momentálneho rozloženia síl mimoriadne ťažké.

Koalícia OĽaNO a priatelia sa dostala na piate miesto. Voliči poslali v dvoch posledných prieskumoch agentúr Focus a AKO koalíciu mimo parlamentu, no dáta Ipsosu naznačujú, že kampaň s fiatkami zrejme začína zaberať a Matovič atakuje osempercentnú hranicu.

„Rast na úrovni jedného percentuálneho bodu nemôžeme interpretovať ako významný, avšak efekt zvýšenej pozornosti médií v čase predstavenia fiatiek v období zberu dát, či tesne pred ním, mohol spôsobiť mierny nárast podpory OĽaNO,“ uviedol pre Pravdu riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský.

Či bude táto kampaň fungovať a zapríčiní postupný rast preferencií hnutia, alebo ide o štatistickú odchýlku, ukážu až ďalšie prieskumy. Štatistická odchýlka je v prieskumoch v priemere okolo dvoch percent. Koalícia OĽaNO a priatelia tak zatiaľ riskuje podobný scenár ako koalícia PS/Spolu v minulých voľbách. Preferencie Matovičovej koalície sa dlhodobo pohybujú okolo siedmich percent, čo je hranica potrebná pre vstup koalície do parlamentu.

Líder trojkoalície svoju kampaň rozbehol už pred pár týždňami, keď navštevoval mestá po celom Slovensku a diskutoval s ľuďmi bez ochranky. Svoj predvolebný marketing naplno rozbehol až po tom, čo začiatkom júla oznámil, že sa vo voľbách bude o priazeň voličov uchádzať v koalícii so stranou Za ľudí a Kresťanskou úniou.

Volebnou líderkou sa stala žilinská županka Erika Jurinová, ktorá po predstavení kandidátky v rozhovore pre Pravdu priznala, že v hnutí OĽaNO je napätie a viacerí členovia požadujú zmenu vedenia. Aj preto budú voľby pre OĽaNO aj vysvedčením, koho chcú vo vedení. Ak získa Jurinová viac krúžkov ako Matovič, stane sa predsedníčkou strany. Či si sadne aj do poslaneckých lavíc, to zatiaľ nevie.

Z hnutia nedávno odišiel aj Miroslav Sopko, ktorý v rozhovore pre Pravdu uznal, že Matovič si mohol častejšie hryznúť do jazyka. Najnovším ťahom na brány parlamentu sú práve malé fiatky, ktoré nakúpil za takmer 800-tisíc, no do výdavkov na kampaň ich nezapočíta. Zdá sa, že fiatky, ktoré podľa Matoviča odkazujú na obyčajný ľud, ale aj na 500-eurovú odmenu za voľby, ktorej schválenie je Matovičovou podmienkou na vstup do parlamentu, zaberajú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.