MATOVIČOVE KOTRMELCE

Ak líder OĽaNO nedostane vo voľbách do europarlamentu 50-tisíc preferenčných hlasov, trištvrte roka bude trucovať mimo parlamentu

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 02.04.2019

Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že veľká časť Európanov vníma USA ako najväčšie a hlavné ohrozenie Európy, väčšie ako migrácia, Rusko, Čína či Irán. A na rozdiel od minulosti, tentoraz to už nie sú len euroskeptici: za hrozbu alebo skôr za hrozbu považuje USA dokonca už aj väčšina euronadšencov. Tento trend je zrejmý aj na Slovensku: prieskum ukázal, že vo vnímaní Spojených štátov amerických medzi eurooptimistami a euroskeptikmi v podstate nebol rozdiel: takmer dve tretiny ľudí považujú USA za hrozbu pre Európu a dokonca už aj priaznivci „slniečkových“ strán vnímajú Rusko ako menšiu hrozbu než USA! Treba zdôrazniť, že toto sú oficiálne čísla, ktoré nenameral Putin ani nejakí „konšpirátori“, ale renomovaná agentúra Focus. A zdá sa, že lepšie to už nebude: svetová dominancia USA je na ústupe a krysy čoskoro začnú opúšťať potápajúcu sa loď – tie inteligentnejšie a šikovnejšie ako prvé. 

Obrat o 180 stupňov

Strany, ktoré sa chcú dostať k hlasom voličov a k moci, lenže dosiaľ sa hlásili k Amerike, začína tento fakt nepríjemne obmedzovať. Čo s tým urobiť? Ako sa tohto dedičstva nenápadne zbaviť a otočiť kormidlom? Brilantný spôsob nám nedávno predviedol majster politických intríg a strategických ťahov Igor Matovič. Jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa zatiaľ vždy tvárilo jednoznačne pronatovsky a proamericky. Matovič doposiaľ tvrdil, že USA sú garanciou mieru a bezpečnosti vo svete. Nedávno však vyhlásil, že Spojené štáty americké rozvracajú svet vojnami a šíria demokraciu dynamitom. Podľa jeho vyhlásenia USA sú dnes „chaosom svetovej politiky, a nie jej majákom. Toto je zásadný rozdiel proti tomu, s čím ma ľudia do parlamentu volili“. „Precitol som. Sklamal som. Ľudia rozhodnú,“ povedal Matovič dramaticky, aby zvýraznil váhu svojho harakiri kreatívneho ideového kotrmelca.

„Ľudia rozhodnú“ – Matovič vysvetlil, že to myslí tak, že kto ho chce podržať, má ho zakrúžkovať na kandidačnej listine OĽaNO do májových volieb do Európskeho parlamentu. V kandidátke je na prvom mieste. „Kandidujem do europarlamentu preto, lebo by som chcel, aby sa naše hnutie pokúsilo zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike únie. Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,“ vysvetlil Matovič svoj zámer kandidovať do Európskeho parlamentu. A aby bolo jasné, ako vážne mieni s tým europarlamentom pozametať, vyhlásil, že ak by uspel, mandát si nepreberie. A ak nedostane aspoň 50-tisíc preferenčných hlasov, tak odíde aj z Národnej rady SR a až do jarných parlamentných volieb, teda celého trištvrte roka bude trucovať mimo parlamentu. Navyše sa ešte potrestá tým, že v ďalších parlamentných voľbách bude kandidovať z posledného miesta kandidátky, tak ako doteraz. A potom sa televízie sťažujú, že občania tie ich seriály nepozerajú, lebo im prídu málo zábavné a málo vzrušujúce. No ale čudujete sa ľuďom, ktorí sú zvyknutí na OĽaNO šou? 

Pokračovanie článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.