MATOVIČOVE VÝPOČTY

Šéf OĽaNO verí, že strana Za ľudí neuvažuje o viac než dvoch ministerstvách v prípade vstupu do vládnej štvorkoalície

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 05.03.2020

BRATISLAVA 5. marca (TASR/Extra plus) - Strane Za ľudí pripadajú v rámci prerozdeľovania rezortov v prípadnej vládnej štvorkoalícii maximálne dve ministerstvá. Pred štvrtkovým spoločným rokovaním lídrov strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí to povedal šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády. Za jednu z priorít budúcej vlády považuje Matovič aj garanciu toho, aby sa mohli verejnoprávne médiá za každej vlády správať absolútne apoliticky.

Matovič podľa vlastných slov verí, že Za ľudí neuvažuje o troch ministerstvách, lebo by tak popierali výpočty. Prerozdelenie rezortov medzi strany však aktuálne nevníma ako problém. Povedal tiež, že strana Za ľudí je na správnej adrese, ak chce presadiť vo vláde boj proti korupcii, rozvoj regiónov či pomoc sociálne slabším ľuďom. Dodal, že na tom sa už zhodol aj s lídrami ostatných strán prípadnej štvorkoalície.

V budúcej vláde chce líder OĽaNO prioritne riešiť aj nezávislosť a apolitickosť verejnoprávnych médií. Je podľa neho potrebné ústavným zákonom garantovať to, aby sa mohli verejnoprávne médiá za každej vlády správať absolútne apoliticky. Poukázal na snahy viacerých osobností presadzovať rôzne záujmy prostredníctvom médií. Tomu by sa malo podľa neho dať v budúcnosti vyhnúť.

Matovič sa vyjadril aj k otázke nominácií podpredsedov parlamentu. Zdôraznil, že jeden post podpredsedu by mal patriť najsilnejšej opozičnej strane. Tou je vzhľadom na výsledky parlamentných volieb Smer-SD. Ak strana nominuje na post podpredsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, Matovič bude nomináciu rešpektovať. Dodal, že všetko závisí od dohody v budúcej koalícii. Osobne by však uprednostnil na tejto pozícii Pellegriniho pred predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.

Šéf OĽaNO ďalej priblížil, že v pondelok (9. 3.) plánuje stretnutie aj z dôvodu zámeru masovej výstavby nájomných bytov, čo je programová priorita strany Sme rodina. Stretnutie sa podľa jeho slov bude konať na pôde Národnej banky Slovenska (NBS). Okrem lídrov strán Sme rodina a SaS pozval aj ekonómov zo Slovenska, Rakúska či odborníkov z Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze i NBS. Matovič chce počuť, či má takýto návrh potenciál a či je možné získať financie na takéto verejné investície.

Hodnotové otázky ako ochrana života, či registrované partnerstvá nebudú súčasťou programového vyhlásenia budúcej vlády. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to deklaroval líder OĽaNO Igor Matovič, ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády. Zdôrazni, že je potrebné rozlišovať medzi ochranou života a zlepšením kvality života.

"Nebude to v programovom vyhlásení vlády a nemá to za cieľ žiadna z tých strán, s ktorými rokujeme," skonštatoval Matovič. Dodal však, že pri otázkach o zvýšenej ochrane života by mali mať poslanci voľné ruky, a to aj pri predkladaní takýchto návrhov zákonov. Poukázal na doterajšie neúspechy napríklad potratových zákonov v pléne NRSR.

Líder OĽaNO v tejto súvislosti zdôraznil potrebu pomoci matkám. "Skúsme pomôcť ženám, ktoré chcú ísť na potrat zo sociálnych dôvodov," povedal s tým, že takýchto prípadov by malo byť čo najmenej. Poznamenal, že ak by zakázali potraty na Slovensku, nikto nezabráni ženám podstúpiť interrupciu v zahraničí. Tehotným ženám v núdzi má podľa neho podať pomocnú ruku štát, spomenul napríklad tehotenské príspevky a ďalšie opatrenia.