MAZÁK TVRDÍ, ŽE SUDCOVIA A NOVINÁRI BY MOHLI ŽIŤ SPOLU

Ján Mazák, šéf súdnej rady: Súdna rada SR by sa prostredníctvom stálej etickej komisie mohla pokúsiť sformulovať zásady spolužitia novinárov a sudcov alebo podobných profesií. Aby bolo raz a navždy jasné, že súdna rada nesmie zasahovať do súkromného a rodinného života a ak by mala do neho zasahovať.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 14.08.2023

Súdna rada SR by sa prostredníctvom stálej etickej komisie mohla pokúsiť sformulovať zásady spolužitia novinárov a sudcov alebo podobných profesií. V štúdiu spravodajskej televízie TA3 to ešte v piatok 11. augusta povedal šéf súdnej rady Ján Mazák.

Reagoval tým na medializované informácie o vzťahu novinárky Moniky Tódovej a sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej. „Aby bolo raz a navždy jasné, že súdna rada nesmie zasahovať do súkromného a rodinného života a ak by mala do neho zasahovať, tak len v takých dôvodoch, keď to bude oprávnené," povedal Mazák s tým, že takýmto dôvodom by bolo, keby rodinný život viedol k porušovaniu povinností sudcu.

Takisto Mazák zdôraznil, že súdna rada by sa mala ostro vymedziť voči škandalizovaniu sudcov. V tejto súvislosti Mazák skonštatoval, že za aktuálnou kauzou vidí „veľmi nízke" pohnútky. „Ide o to, aby sa cez škandalizovanie osoby sudkyne vznikla situácia, keď nebude môcť vykonávať svoje povinnosti," skonštatoval predseda súdnej rady.

Tá podľa neho nemá žiaden dôkaz, že by sudkyňa Záleská mohla stáť za vynášaním informácii zo spisov. „My nemáme žiaden dôkaz. Ani sme ho nemali, ani ho nemáme a som pevne presvedčený, že ani nebudeme mať," dodal Mazák s tým, že súdna rada nie je orgán činný v trestnom konaní.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.