MEDIÁLNI TERORISTI

Prezidentka sa snaží urobiť zo sekty škrabákov najvplyvnejšiu skupinu neohrozených

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 30.03.2020

„Členské krajiny EÚ musia vyvinúť väčšie úsilie na ochranu novinárov,“ uviedla podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorá bola vo februári 2020 jednou z účastníkov podujatia s názvom Nesmrteľná pravda. Jourová počas svojho vystúpenia spomenula potrebu vytvoriť špeciálny fond na pomoc novinárom, ktorých neprávom a účelovo zažalovali. V rozhovore pre médiá však zdôraznila, že „nemá kúzelnú paličku na naprávanie systematického zlyhávania v oblasti ochrany novinárov“. Dodala, že eurokomisia chystá takzvaný skríning, hĺbkové preskúmanie podmienok práce novinárov vo všetkých členských krajinách EÚ, pretože novinári sú „ohrozený druh“.

Výkvet spoločnosti

Samozrejme, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to pochopila po svojom. Tak „po pezinsky“... Preto v Bratislave 19. februára 2020 pri druhom výročí vraždy vo Veľkej Mači prijala v Grasalkovičovom paláci podivuhodnú partičku. Tlačové agentúry spomenuli šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, šéfa investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Mareka Vagoviča, agentku v šatách novinárky z Denníka N Moniku Tódovú, z Nadácie Zastavme korupciu riaditeľku Zuzanu Petkovú a jej pravú ruku Xéniu Makarovú, no a nemohli chýbať aktivisti z iniciatívy Za slušné Slovensko: Eva Lavríková, Peter Nagy, Veronika Bruncková, Karolína Farská a Ján Gálik. Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal. „Chcem odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, šikanu a zastrašovanie, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v krajine zomierali rukou vraha novinári,“ poznamenala Čaputová. Takto to vyjadrila údajná prezidentka vraj všetkých občanov Slovenskej republiky. Akoby sme teda tí ostatní – my všetci, okrem novinárov – rukou vraha umierať mohli... Prezidentská kancelária uvoľnila i fotografie, na ktorých spomínaný výkvet spoločnosti vidieť. Po polstoročných skúsenostiach z práce v médiách i v politike ma však vždy zaujímalo oveľa viac to, čo vidieť nebolo. Toma Nicholsona, ktorý hneď po vražde Kuciaka bleskovo zmizol, no predtým podhodil oligarchickým médiám a verejnosti údajnú „taliansku stopu“, som na snímkach nezbadal. Ani nikoho z agentov Bellingcat prepojených na americké a britské tajné služby, ktorí na Slovensku pred voľbami školili slovenských liberálov.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus. Staňte sa našimi predplatiteľmi a majte istotu, že dostanete Extra plus vždy do schránky: 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.