MEDZI NÁMESTNÍKMI ŽILINKU NEBUDE ŽIADNY Z JEHO SPOLUKANDIDÁTOV

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka tvrdí, že nových námestníkov by rád predstavil budúci týždeň. 

Foto TASR
Dátum 11.12.2020

BRATISLAVA 11. decembra (SITA/extraplus.sk) - Medzi námestníkmi nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku nebude žiadny zo spolukandidátov, ktorý sa uchádzal o túto funkciu. Žilinka to povedal v dnešnej relácii Braňo Závodský Naživo Rádia Expres. Potvrdil, že by nových námestníkov rád predstavil budúci týždeň. Prvé kroky Žilinku po jeho vymenovaní smerovali podľa jeho slov na Generálnu prokuratúru SR, kde s vedením riešil napríklad otázku zmeny organizačnej štruktúry, ktorá by mala prispieť k jednotnosti presadzovania trestnej politiky či k efektívnejšiemu využívaniu ľudských kapacít.

„Rozprávali sme sa aj o tom, že budem navrhovať Národnej rade SR organizačnú zmenu aj pokiaľ ide o úrad špeciálnej prokuratúry či o výmenu personálneho obsadenia,“ uviedol Žilinka s tým, že by chcel personálne posilniť špeciálnu prokuratúru. „Je absurdné, aby na oddelení boja proti korupcii pracovali piati prokurátori,“ podotkol a dodal, že by mal mať v tomto smere aj podporu vlády SR.

Nový generálny prokurátor sa v relácii vyjadril aj k rozsudku Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Ja sa ten rozsudok snažím ako prokurátor pochopiť, ale nedarí sa mi to. Nepovažujem ho za správny a už vôbec nie za náležite odôvodnený. Prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry v danej veci podal odvolanie a verím, že Najvyšší súd SR rozhodne zákonným a spravodlivým spôsobom,“ povedal Žilinka aj z pozície poškodeného, keďže táto trestná vec súvisí aj s údajnou prípravou jeho vraždy.

To, že sa špeciálny prokurátor Dušan K. ocitol vo väzbe a je trestne stíhaný je podľa Žilinku hanba pre prokuratúru. Zastal sa však prokurátorov úradu špeciálnej prokuratúry, „pretože nemali nič spoločné s tým, z čoho je Dušan K. obvinený“. Nový generálny prokurátor zároveň potvrdil, že po tom, ako vzali Dušana K. do väzby, vykonali analýzu spisov, ktoré mal v kancelárii. „Bolo tam myslím 110 spisov. Nie sú to všetko otvorené spisy a mali byť pôvodne v archíve. Nevedno, z akého dôvodu ich mal pán špeciálny prokurátor u seba v kancelárii. Tieto spisy však boli ihneď prerozdelené, koná sa v nich a v niektorých zaznamenávame zásadné posuny. Napríklad, v kauze Gorila bolo v pomerne krátkom čase vznesené obvinenie,“ vysvetlil Žilinka. Doplnil, že boli dané pokyny na vykonanie previerok zákonnosti a plynulosti postupu Dušana K. Zároveň dodal, že skúmať budú aj veci, v ktorých bývalý špeciálny prokurátor zastavil trestné stíhanie, respektíve zrušil obvinenie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.