MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA O ŽURNALIZME

Bratislava privítala desiatky odborníkov

Foto BARBARA KOLLÁROVÁ
Dátum 03.10.2016

Vo štvrtok 29. septembra 2016 sa v Bratislave konala konferencia s názvom Rusko a Európa: Aktuálne problémy súčasnej medzinárodnej žurnalistiky. Išlo o piatu zo série podobných konferencií, z ktorých každá sa konala v inom európskom štáte a organizoval ju časopis Medzinárodný život (Meždunarodnaja žizň) v partnerstve s mesačníkom Extra plus a s podporou ruského ministerstva zahraničných vecí. Zúčastnilo sa jej 87 hostí z novinárskych, diplomatických a akademických kruhov, so svojimi príspevkami vystúpili prednášajúci z desiatich krajín. Diskutovalo sa najmä na témy mediálnej manipulácie obyvateľstva, novinárskej etiky a obrazu Ruska v západných médiách.

Program otvoril svojím príhovorom mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov, ktorý pripomenul pevnú historickú a duchovnú previazanosť Slovenska a Ruska zosobnenú najmä všeslovanskými ideami Ľudovíta Štúra a obeťou desaťtisícov vojakov Červenej armády padlých pri oslobodzovaní nášho územia. Účastníkov konferencie formou listu oslovil aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Prvé kolo prednášok uvádzal Werner Fasslabend, predseda Rakúsko-slovenskej spoločnosti v Rakúsku, bývalý predseda rakúskej Národnej rady a taktiež niekdajší minister obrany. Ako prvý sa účastníkom prihovoril jeho krajan Hans Köchler, ktorý hovoril o stereotypoch a dvojitých štandardoch aplikovaných médiami v kontexte geopolitického napätia. Upozornil, že v dnešnej dobe médiá slúžia čoraz menej na šírenie pravdivých informácií a čoraz viac len na generovanie súhlasu v prospech elít.

Ako ďalší vystúpili novinár Oleg Zinkovski, Pavol Dinka z Literárneho týždenníka, Andrej Richter pracujúci ako poradca kancelárie reprezentanta OBSE pre médiá, predseda talianskeho Inštitútu geopolitických štúdií a pomocných vied Tiberio Graziani, český žurnalista a riaditeľ poradenskej firmy Ján Campbell a nórsky žurnalista Vedat Sevincer. Ich prednášky sa venovali najmä úlohe médií v geopolitickom súperení a rastúcemu trendu cenzúry a dezinformácií v mnohých európskych štátoch.

Druhý blok prednášok otvorila Sekerinka Ivanovska z macedónskej Univerzity turizmu a manažmentu. Po nej sa hosťom prihovoril Ján Čarnogurský, ktorý poukázal na mediálnu manipuláciu v mnohých prípadoch, počínajúc jednostranným antisrbským poňatím juhoslovanskej občianskej vojny a končiac kauzou skupiny Pussy Riot. Tento blok prednášok moderoval šéfredaktor časopisu Medzinárodný život Armen Oganesyan, ktorý upozornil, že v informačnej vojne proti Rusku sa dnes často fabrikujú fakty a popisujú vymyslené udalosti.

O obraze Ruska v zahraničných médiách hovoril Alexander Bikantov z tlačového oddelenia ruského ministerstva zahraničia. O obraze Ruska v bulharských médiách potom prednášal Čavdar Minčev, šéfredaktor bulharského časopisu Medzinárodné vzťahy. Vystúpili aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, Vladimir Bačišin z Paneurópskej univerzity v Bratislave, Oleg Soloduchin z Ruského kultúrno-vedeckého centra v Prahe, dekan Fakulty medzinárodnej žurnalistiky Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov Jaroslav Skorcov a spomedzi slovenských účastníkov aj Stanislav Slabeycius, akademička Oľga Škvareninová a novinár Artur Bekmatov.

Slovo dostala i riaditeľka vydavateľstva Mayer media a šéfredaktorka partnerského časopisu Extra plus Lenka Eremiášová. „Pre vydavateľstvo Mayer media a mesačník Extra plus bolo veľmi pozitívnou skúsenosťou byť partnerom pri uvedenej konferencii, pretože Európa potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európu. Žijeme v čase, kedy je absolútne žiaduce mať intenzívny dialóg aj v mediálnej oblasti. Médiá ovplyvňujú a formujú názory verejnosti. Dnes sme svedkami mediálnej selektívnosti s absenciou objektívnosti a pravdivosti. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, zažívame obdobie žltej žurnalistiky, ktorá sa ukázala v plnej nahote v roku 1883, kedy prevládal v novinách nežurnalistický prejav – dnes ho poznáme pod pojmom bulvár. Mediálnu oblasť ovláda propaganda, jednostranné informovanie, zamlčiavanie skutočností a cenzúra oligarchických majiteľov. Médiá často pomáhajú k destabilizácií štátov a národných záujmov. Väčšina svetových i slovenských novinárov prestala plniť úlohu žurnalistickej práce, ktorou je prinášanie informácií, namiesto toho politizujú a čo je najhoršie vynášajú úsudky. Verím, že konferencia prispeje k nastoleniu objektivity, lebo o Rusku a udalostiach v Rusku sa informuje neobjektívne, jednostranne alebo jednoducho proamericky, prozápadne a zabúda sa na pravdu. Bolo by vhodné, aby novinári mali napamäti, že len skúsenosť prináša správny úsudok, zlý úsudok však môže narobiť veľmi veľa škody.“

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.