MELONIOVÁ BUDE KANDIDOVAŤ VO VOĽBÁCH DO EUROPARLAMENTU

Meloniovej strana Bratia Talianska zvíťazila vo voľbách v roku 2022 s 26 percentami hlasov voličov. Približne rovnakú podporu získava aj v prieskumoch verejnej mienky pred voľbami do EP, ktoré sa konajú 6. - 9. júna.

Foto sita/Ap
Dátum 28.04.2024

Talianska premiérka Giorgia Meloniová bude kandidovať v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Rozhodnutie oznámila na nedeľňajšom straníckom podujatí v meste Pescara. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Meloniovej strana Bratia Talianska zvíťazila vo voľbách v roku 2022 s 26 percentami hlasov voličov. Približne rovnakú podporu získava aj v prieskumoch verejnej mienky pred voľbami do EP, ktoré sa konajú 6. - 9. júna.

"Chceme v Európe urobiť presne to, čo sme urobili v Taliansku 25. septembra 2022 - vytvoriť väčšinu, ktorá spojí sily pravice a konečne pošle ľavicu do opozície, dokonca aj v Európe!" vyhlásila talianska premiérka. Podľa AFP tým naznačila, že iba ona môže zjednotiť európskych konzervatívcov. Vo svojom rozsiahlom prejave na podujatí v Pescare vyzdvihla jeden a pol roka vládnutia svojej koaličnej vlády a jej úsilie bojovať s nelegálnou migráciou, chrániť rodiny a brániť kresťanské hodnoty. Nakrátko sa dotkla aj otázok od náhradného materstva, moslimského pôstneho mesiaca ramadán, až po problematiku syntetického mäsa. Približne po hodine oznámila, že sa bude uchádzať o mandát v europarlamente.

"Robím to preto, lebo sa chcem opýtať Talianov, či sú spokojní s prácou, ktorú robíme v Taliansku a ktorú robíme v Európe," odôvodnila svoje rozhodnutie kandidovať. AFP sa domnieva, že zo strany Meloniovej ide o zjavne vypočítavý krok s cieľom posilniť jej krajne pravicovú stranu, ktorá by tak mohla využiť svoju národnú popularitu aj na úrovni Európskej únie. Meloniová tiež podotkla, že okrem toho, že je šéfkou strany, je aj líderkou európskych konzervatívcov, ktorá chce mať rozhodujúcu úlohu v zmene smerovania európskej politiky.

Na základe pravidiel EÚ sa poverovacie listiny novozvolených poslancov EP overujú s cieľom zistiť, či nevykonávajú funkciu, ktorá je nezlučiteľná s funkciou europoslanca," vrátane funkcie ministra vlády. Tí, ktorí takúto funkciu vykonávajú, by sa museli mandátu v EP vzdať. Pri svojom nástupe k moci Meloniová často agitovala proti EÚ, údajným lobby skupinám komunity LGBT a tomu, čo označila za politicky korektnú rétoriku pravice. Svojím priamym vystupovaním podľa AFP oslovila viacerých voličov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.