MERKELOVÁ IDE ZA PUTINOM DO MOSKVY NA ROKOVANIE

Piatkové rokovania v Moskve „určite budú o veľkých nevyriešených medzinárodných otázkach“, povedal tento týždeň novinárom v Berlíne Merkelovej hovorca Steffen Seibert.

Foto SITA/AP
Dátum 20.08.2021

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin budú v piatok rokovať v Moskve v čase krízy v Afganistane. Zdrojom napätia medzi oboma krajinami pritom zostávajú zaobchádzanie Ruska s opozičným lídrom Alexejom Navaľným a situácia na Ukrajine. Predpokladá sa, že svoju rolu na schôdzke zohrajú aj ďalšie problémy, ako napríklad represie proti disidentom v Bielorusku.

Piatkové rokovania v Moskve „určite budú o veľkých nevyriešených medzinárodných otázkach“, povedal tento týždeň novinárom v Berlíne Merkelovej hovorca Steffen Seibert. „Samozrejme Afganistan. Ďalej konflikt na východe Ukrajiny, pre riešenie a urovnanie ktorého by Rusko mohlo urobiť oveľa viac,“ povedal hovorca.

Merkelová smeruje do Ruska na výročie prudkého zhoršenia zdravotného stavu opozičného lídra Alexeja Navaľného, keď 20. augusta 2020 letel ponad Sibír. Na naliehanie jeho manželky ho previezli do Nemecka, kde testy ukázali, že bol otrávený sovietskou nervovoparalytickou látkou.

Napriek tomu, že Putin a Merkelová majú dlhoročné skúsenosti na poste lídrov a navzájom sa poznajú, experti neveria, že piatková schôdzka zlepší vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom. „Rusko sa stalo autoritárskym režimom,“ povedal pre agentúru The Associated Press Stefan Meister, politický analytik Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy. „Už nemá záujem o zlepšenie vzťahov so Západom,“ dodal.

Merkelová plánuje odcestovať naspäť do Berlína v piatok večer a v nedeľu navštíviť Kyjev, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.