MERKELOVÁ: PRI PANDÉMII NEVIDÍTE KONIEC

Angela Merkelová: Potrvá to ešte tri, štyri mesiace - marec, apríl, máj, jún. Potom by sa mali výrazne prejaviť účinky očkovacej kampane.

Foto SITA/AP
Dátum 11.03.2021

Situácia okolo šírenia nového koronavírusu zostane v Nemecku napätá ešte tri až štyri mesiace, a teda až do leta. Povedala to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová počas verejnej telefonickej diskusie so spolupracovníkmi krízových liniek a podporných e-mailových a chatových služieb. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Potrvá to ešte tri, štyri mesiace - marec, apríl, máj, jún," povedala Merkelová v súvislosti s vývojom šírenia nákazy. Dodala, že potom by sa mali výrazne prejaviť účinky očkovacej kampane. "Potom to bude omnoho lepšie, ale v súčasnosti je ťažký každý deň," uviedla. Prichádzajúca jar mnohé uľahčí, no zároveň si ľudia budú aj viac uvedomovať platné obmedzenia, poznamenala.

Politické riešenie koronavírusovej krízy podľa slov kancelárky charakterizuje neistota. "Usilujeme sa stavať mosty, no nevieme, kam presne majú viesť. Breh totiž nevidíme," priznala. "To je to, čo je na pandémii skutočne ťažké: že nevidíte koniec," povedala. Pandémiu porovnala s hospodárskou krízou spred niekoľkých rokov. V tom prípade však bolo jasné, že je potrebné urobiť a ako odstrániť príčinu nepriaznivého vývoja. Čo sa týka aktuálnej pandémie, mnoho otázok zostáva nezodpovedaných. Merkelová podotkla, že ani ona nevie, čo sa dá od tohto vírusu ešte očakávať. V zhruba pol hodiny trvajúcom telefonáte si Merkelová vypočula skúsenosti zamestnancov krízových liniek. Mnohí z nich vyjadrili i svoje obavy zo škrtov v sociálnej sfére, ku ktorým by mohlo dôjsť po pandémii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.