MERKELOVÁ SA RIADI ZÁUJMAMI USA

Jurij Hempel: EÚ a Merkelová nemôžu Krymčanov zastrašovať sankciami. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa už šesť rokov riadi záujmami USA v otázke štatútu Krymu a úmyselne odmieta uznať vôľu Krymčanov.

Foto AP
Dátum 30.05.2020

Šéf výboru Krymského parlamentu pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy Jurij Hempel pre agentúru Ria Novosti uviedol, že nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá odmietla uznať ruský štatút Krymu, nedokáže reálne vnímať súčasný status Krymu. 

Merkelová dávnejšie uviedla, že Rusko vytvorilo pás nevyriešených konfliktov a tiež „anektovalo ukrajinský polostrov Krym v rozpore s medzinárodným právom“. „Žiaľ, kancelárka Angela Merkelová sa už šesť rokov riadi záujmami Spojených štátov v otázke štatútu Krymu a úmyselne nevidí zjavné odmietnutie uznať vôľu Krymčanov, ktorí prešli prísnym dodržiavaním medzinárodného práva," povedal Jurij Hempel. Podľa neho sa Nemecko pridržiavalo postupu sankcií voči Rusku, čím pokračovalo v „kriminálnej politike Európskej únie“. „Krymčania nemôžu byť zastrašovaní sankciami,“ zdôraznil Hempel.

Šéf výboru Krymského parlamentu pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy Jurij Hempel.

Krym sa stal ruským regiónom po referende, ktoré sa konalo v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov Krymskej republiky a 95,6% obyvateľov Sevastopoľu hlasovalo za pričlenenie do Ruskej federácie. Ukrajina však stále považuje Krym za svoje, len dočasne okupované územie. Ruské vedenie opakovane uviedlo, že obyvatelia Krymu demokraticky hlasovali v súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN, aby sa znovu spojili s Ruskom. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina je otázka Krymu „úplne uzavretá“. Krym bol, je a aj ostane ruský.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne