MERKELOVÁ ŽIADA ZATVORIŤ LYŽIARSKE STREDISKÁ V CELEJ EÚ

Nemecko chce, aby lyžiarske strediská v EÚ ostali zatvorené do 10. januára. Nesúhlas s plánmi na odklad lyžiarskej sezóny však naopak vyjadrilo Rakúsko. Tamojšia ministerka pre cestovný ruch Elisabeth Köstingerová uviedla, že v odklade nevidí "nijaký prínos". "Zimná dovolenka v Rakúsku bude bezpečná.

Foto AP
Dátum 26.11.2020

BERLÍN 26. novembra (TASR/extraplus.sk) - Nemecko sa bude v snahe o zamedzenie šírenia infekcie nového koronavírusu snažiť s ďalšími členskými krajinami EÚ dohodnúť na tom, aby zostali všetky lyžiarske strediská do začiatku januára zatvorené. Oznámila to v stredu neskoro večer nemecká kancelárka Angela Merkelová po dlhých rokovaniach s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín. Informovala o tom agentúra AFP i spravodajská stanica BBC.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

SLOVENSKO OVLÁDAJÚ PROTISLOVENSKÍ POLITICI A NEVOLENÁ KOMISIA

 

Matovičova vláda a nevolení “odborníci” uštedrili počas deviatich mesiacov gastronómii a cestovnému ruchu poriadnu ranu. Slovensko, ktoré by mohlo žiť z nádhernej prírody a turizmu je doslova likvidované protislovenskými politikmi, ktorí sa dostali k moci v ostatných parlamentných voľbách.

 

Domáci cestovný ruch sa po niekoľkých rokoch stagnácie konečne začal zviechať a naozaj sa oplatilo dovolenkovať u nás doma, veď to má niekoľko výhod: v krátkom case sa vieme dopravovať v rámci celého Slovenska, nemáme jazykovú bariéru, konzumujeme jedlá, z našich surovín, čím podporujeme slovenských výrobcov a peniaze nevyvážame do zahraničia, ale ostávajú na Slovensku, čím všetci podporujeme štátny rozpočet.  

 

Gastro priemysel sa bude len ťažko odrážať z dna a podľa všetkého podobný osud pripravuje Matovičova vláda aj slovenským lyžiarskym strediskám. V pondelok 23. 11. totiž Matovič uviedol: „Ak urobíme plošné masívne testovanie v decembri a situáciu dostaneme opäť výrazne pod kontrolu a čísla dostaneme dolu, tak dobre, potom sa bavme o takýchto veciach“ reagoval premiér na otázku otvárania lyžiarskych stredísk. Matovičova „priateľka“ Angela Merkelová ho iste svojim vyhlásením posmelí, pretože žiada zatvoriť lyžiarske strediská v celej EÚ až d 10. januára 2021.

Poviem to otvorene, nebude to ľahké, no pokúsime sa o to," povedala Merkelová po zmienenom stretnutí, na ktorom sa s premiérmi spolkových krajín dohodla aj na predĺžení do čiastočného lockdownu v Nemecku, a to do 20. decembra. Nemcov zároveň úrady vyzvali, aby počas vianočných a novoročných sviatkov necestovali. Merkelová sa s predstaviteľmi spolkových krajín dohodla tiež na tom, že budú spolupracovať s Bruselom v snahe dosiahnuť, aby k otvoreniu lyžiarskej sezóny nedošlo skôr než 10. januára. 

Vyjadrila sa tak deň po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že lyžiarske strediská v jeho krajine budú do konca roka zatvorené. Avizoval tiež, že o dátume otvorenia zimnej sezóny bude konzultovať s partnermi s EÚ, pripomína agentúra AFP.  Posunutie začiatku lyžiarskej sezóny podporil v uplynulých dňoch aj taliansky premiér Giuseppe Conte, pričom v tejto veci taktiež zdôraznil potrebu celoeurópskeho riešenia.  "Ak by sa Taliansko rozhodlo zatvoriť všetky lyžiarske vleky bez podpory Francúzska,

Rakúska a ďalších krajín, tak by talianski turisti riskovali, že sa nakazia (na lyžovačke) v zahraničí a nákazu tak prinesú nazad domov," povedal Conte v pondelok v rozhovore pre taliansku televíznu stanicu La7.

Nesúhlas s plánmi na odklad lyžiarskej sezóny však naopak vyjadrilo Rakúsko. Tamojšia ministerka pre cestovný ruch Elisabeth Köstingerová uviedla, že v odklade nevidí "nijaký prínos". "Zimná dovolenka v Rakúsku bude bezpečná. Naše spoločnosti vypracovali komplexnú bezpečnostnú koncepciu pre lyžovačky," povedala v rozhovore pre noviny nemeckej mediálnej skupiny Funke. Rakúsky minister financií Gernot Blümel zase uviedol, že ak EÚ prinúti lyžiarske strediská zostať zatvorenými, "potom za to bude musieť zaplatiť". 

Nemecká spolková krajina Bavorsko plánuje ponechať lyžiarske svahy zatvorené počas vianočných prázdnin, oznámil ešte v utorok bavorský premiér Markus Söder. Zároveň varoval Nemcov, ktorí rozmýšľajú nad tým, že jednoducho pôjdu lyžovať do susedného Rakúska, že po návrate pôjdu do desaťdňovej karantény.

Rakúsko je totiž v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zaradené medzi rizikové oblasti. Söder taktiež vyjadril želanie dosiahnuť dohodu o otvorení zimnej sezóny na európskej úrovni.  AFP pripomína, že lyžiarske strediská sú momentálne otvorené vo Švajčiarsku, ktoré nie je členom EÚ. Na tamojších zjazdovkách hliadkujú podľa medializovaných správ policajti dozerajúci na to, či lyžiari dodržiavajú epidemiologické opatrenia ako napríklad nosenie rúšok či dodržiavanie vzájomného odstupu. 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.