MESEŽNIKOV: SLOVENSKO BUDE MAŤ VLÁDU S PREVAHOU NÁRODNO-POPULISTICKÝCH STRÁN

Podľa analytika a prezidenta mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorija Mesežnikova by sa Smer-SSD ako vládna strana usilovala o koncentráciu moci a snažila by sa zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti vyšetrovali rôzne kauzy. „Tento motív je absolútne na prvom mieste,“ uviedol.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 02.10.2023

Po víťazstve sociálnych demokratov (Smer-SSD) expremiéra Roberta Fica v sobotných parlamentných voľbách bude mať Slovensko vládu s prevahou národno-populistických strán, povedal analytik a prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Očakáva, že Smer-SSD vytvorí koalíciu so stranami Hlas-SD a Slovenskou národnou stranou (SNS). „Fico doteraz vystupoval proti sankciám voči Rusku, proti vojenskej podpore Ukrajiny, proti členstvu Ukrajiny v NATO, to všetko ide proti spoločným európskym postojom,“ uviedol Mesežnikov.

Rad terajších politikov Smeru-SSD, Hlasu-SD a SNS bol v rokoch 2016 až 2020 súčasťou vládnej koalície. Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini v tom čase ešte pôsobil v Smere-SSD, z ktorého vystúpil pred troma rokmi a založil vlastnú stranu. Smer-SSD a SNS patria podľa Mesežnikova medzi nacionalistické a populistické sily.

„Pellegrini sa pokúšal od toho odštiepiť. Vystúpil zo Smeru-SSD a zdôrazňoval, že Hlas-SD je proeurópska formácia. Tým, že vstúpi do takejto koalície, iný vývoj nečakám, tak to bude minimálne vláda s prevahou národno-populistických strán,“ uviedol Mesežnikov k možnej spolupráci Smeru-SSD, Hlasu-SD a SNS na vládnej úrovni. Dodal, že to by znamenalo koniec Pellegriniho snahy vytvoriť modernejšiu sociálnu demokraciu.

S ohľadom na volebné výsledky a doterajšie vyjadrenia politikov je zrejmé, že nová vláda bez podpory Hlasu-SD zrejme nevznikne. Pellegrini už v kampani povedal, že Hlas-SD má programovo bližšie k Ficovej strane ako k hnutiu Progresívne Slovensko, ktoré vo voľbách skončilo na druhom mieste.

Podľa Mesežnikova by sa Smer-SSD ako vládna strana usilovala o koncentráciu moci a snažila by sa zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti vyšetrovali rôzne kauzy. „Tento motív je absolútne na prvom mieste,“ uviedol.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.