MESTÁ USA SA ZMIETAJÚ V PROTESTOCH. ZAPÁLILI AJ POLICAJNÚ STANICU

AKTUALIZOVANÉ: Pondelkový incident vyvolal obrovský odpor a demonštrácie najmä černošskej komunity. Bude Trump bol nútený povolať Národnú gardu. V uliciach je už päťsto vojakov americkej Národnej gardy rozmiestnili sa v mestách Minneapolis a Saint Paul na severe USA. 

Foto AP
Dátum 29.05.2020

Už niekoľko dní otriasajú mnohými americkými mestami mohutné protesty. Tie prepukli po pondelkovom incidente v Minneapolise, kedy polícia zatkla a usmrtila muža čiernej pleti Georgea Floyda. 

Americký policajt udusil afroameričana kolenom
Po tom ako ho policajt Derek Chauvin držal cca 7 minút na zemi a kolenom tlačil na jeho krk, muž stratil vedomie a pri prevoze do nemocnice zomrel. Tento indicent vyvolal obrovský odpor a demonštrácie černošskej komunity, ale aj mnohých ostatných Američanov. Tvrdia, že zákrok bol neprimeraný a že ostatní policajti nič nespravili aj keď videli, že obeť bojovala o život. Najdramatickejšia situácia bola v noci priamo v Minneapolise, kde demonštranti zapálili budovu polície. Donald Trump poslal cez sociálnu sieť Twitter rabujúcim odkaz: "Keď začne rabovanie, začne streľba." Čím chcel zúčastnených varovať.


Uviedol aj, že vláda je pripravená poslať do oblasti vojenské jednotky. Štvoricu zasahujúcich príslušníkov polície už prepustili, pričom ich vyšetruje aj FBI. A Donald Trump dodržal slovo v uliciach je už päťsto vojakov americkej Národnej gardy rozmiestnili v mestách Minneapolis a Saint Paul na severe USA, kde tri noci po sebe prebiehali násilné protesty proti zabitiu Afroameričana Georgea Floyda políciou. V piatok o tom informovala Národná garda, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

"Naši vojaci sú vycvičení na ochranu života, zachovania majetku a zaistenia práva ľudí pokojne demonštrovať," uviedol generálmajor Jon Jensen z Národnej gardy v americkom štáte Minnesota, kde sa spomínané mestá nachádzajú. Afroameričana Floyda zatkla polícia v Minneapolise v pondelok 25. mája večer po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spútaného a ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov mu niekoľko minút kolenom tlačil na krk. Zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice. Štyroch policajtov, ktorí sa na zásahu zúčastnili, v utorok prepustili z polície. Napriek tomuto rýchlemu kroku však zostáva otázne, či niektorý z nich bude čeliť aj trestnému stíhaniu, napísala agentúra DPA. 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.