MIER JE LEN SLOVO

Príčiny a dôsledky vojnového konfliktu preskúmajú aj zhodnotia dejiny,nevynechajúc osobnosť, pôsobenie, úlohu a dejinný význam ukrajinského vojnového prezidenta Zelenského.

Foto SITA/AP
Dátum 14.04.2022

Pamätáte? – smiali sme sa, keď dlhonohé mladučké slečny súťažiace v povrchnej kráse sprofanovali slovo, ktoré sa potom takmer úplne na 30 rokov vytratilo z nášho slovníka... Nemecko-švajčiarsky prozaik Erich Maria Remarque ho dávno pred nimi vyslovil v inom kontexte: „Svetový mier! Nikdy sa o ňom nehovorilo viac a nikdy sa preň neurobilo menej ako v našich časoch.“ Hoci spisovateľ stratenej generácie žil na prelome 19. a 20. storočia, zmysel jeho textu sa reinkarnoval do súčasnosti.

Komik v kresle prezidenta

Vojna je strašná, ničivá, treba ju odsúdiť a čo najskôr ukončiť! O tom niet pochýb. „Mier sa nedá dosiahnuť násilím, môže sa dosiahnuť iba pochopením,“ odkazuje americký filozof, esejista a básnik Ralph Waldo Emerson. Kto však dnes bohorovne a nahlas tvrdí o príčinách vojny na Ukrajine len naučenú mantru, je ešte väčším hlupákom než vyzerá. V dnešných dňoch niet nič ľahšieho ako nadávať na Rusov, na Putina. Nie je to jedno. Tá žumpa, čo sa vyvalila z Grasalkovičovho paláca, z vládnych kruhov i z parlamentných lavíc, tie fekálie plávajúce zo stoky mainstreamu... sa ponášajú na posvätnú indickú rieku Gangu, v ktorej sa kúpu živí aj mŕtvi... veriac v uzdravenie i odpustenie svojich hriechov. Prečo niektoré národy potrebujú v prezidentskom kresle vidieť dramatikov, manekýnky, hercov? Ukrajinský komik, herec, stand-upista, spoločenská celebrita Volodymyr Zelenskyj sa stal hlavou štátu vďaka seriálu Služobník ľudu z roku 2015, v ktorom sa zo stredoškolského učiteľa, kritizujúceho politický režim, stane prezident. Po „dramaturgickej“ (aj dramatickej) predpríprave na Majdane, po zvrhnutí zvoleného prezidenta Janukovyča, po následných krokoch na ovládnutie sveta (najskôr v rokoch 2014 – 2019 vyvolaná migračná kríza, potom pandémia 2020 – 2022), sa Zelenskyj vo februári a marci 2022 rozhodol odohrať svoj životný part prezidenta. Rolu neohrozeného vodcu Ukrajiny, ktorý pomohol svet priblížiť k apokalypse.

Aktéri tragédie

Na sociálnej sieti a cez internet oslovuje s cieľavedomým využitím všetkých moderných komunikačných techník Európsky parlament a odkiaľsi z bunkra riadi pomaly už celý svet. Dovolil si vynadať NATO, že ho neposlúcha, dovolil si dokonca hovoriť aj za Pána Boha... Počúvali ho americkí senátori vo Washingtone, poslanci Bundestagu, prihováral sa cez Skype jednokomorovému Knesetu v Jeruzaleme. Všetkým vstúpil do svedomia a karhal ich za nedodržané sľuby a za pilátske umývanie si rúk... A oni všetci mu, ako sa na spoluvinníkov patrí, tlieskali v stoji ako gladiátorom, keď išli do arény na istú smrť. Nech sa páči, neupieram právo nikomu, kto Zelenského považuje za statočného alebo za hrdinu. No nech nikto neupiera ani právo mne myslieť si o Zelenskom a o jeho režime niečo úplne iné. A nielen pre neprajníkov, poukazujúcich na jeho bankový účet v kostarickej pobočke Dresdner Bank Latin America AG s údajnou sumou 1,2 miliardy dolárov...

Príčiny a dôsledky vojnového konfliktu preskúmajú aj zhodnotia dejiny,nevynechajúc osobnosť, pôsobenie, úlohu a dejinný význam ukrajinského vojnového prezidenta Zelenského. Rovnako tak úlohu a pohnútky jednotlivých aktérov tragédie, ktorej scenár sa nepísal ani v Moskve a ani v Kyjeve. No už v ňom sa muži v tieni rozhodli poslať hneď po vypuknutí vojny do Kyjeva amerického herca a režiséra Seana Penna, aby tam nakrútil dokumentárny film o ruskej invázii. Tú hrôzu, čo sa na Ukrajine deje, to nezvráti. Aká škoda, že scenár nepredpisoval svetovým politikom počúvať Putina, zvažovať aj jeho argumenty a rokovať s ním vopred, ako to urobili francúzsky prezident Emmanuel Macron, izraelský premiérNaftali Bennett, nemecký kancelár Olaf Scholz a ďalší, ktorí sa ako trúdi z dutého duba vyrojili až po rozpútaní búrky...

Jednostranná propaganda

Preto bude aj podľa mňa dôležitý čo najskôr verejný vojnový tribunál v Haagu, kde by na lavici obžalovaných nemali sedieť iba osamotený Putin so Zelenským. V prípade spravodlivého súdu bude môcť (pred vynesením rozsudku a trestov pre vojnových zločincov) odznieť aj obojstranná obhajoba, v ktorej pred celým svetom odznejú všetky skutočnosti, informácie, argumenty a správy tajných služieb, ktoré doteraz jednostranná propaganda Západu či Kremľa zamlčujú. Len tak sa dozvieme, či informácie o hrozbe amerických, izraelských a ukrajinských biologických laboratórií v Dnepre, v Kyjeve, vo Ľvove, v Chersone, Luhansku, Charkove a ďalšie boli hoaxmi či výmyslom ruskej propagandy, alebo pravdou. Americký senátor Lindsey Graham po niekoľkých vojnových dňoch v televíznom vysielaní nabádal k tomu, „aby niekto v Rusku zabil ruského prezidenta Vladimira Putina“. Biely dom však tvrdí, že to nie je politika Spojených štátov a neobhajujú zabitie lídra cudzej krajiny a zmenu režimu v Rusku. Hoci to tak na prvý pohľad vyzerá, nemusí to byť len výkrik zaslepeného zúfalca či dezorientovaného pacifistu. Naopak – tradícia i metódy likvidácie korunných svedkov, schopných usvedčiť Biely dom a jeho spojencov z rôznych podlostí pre ovládnutie svetovej politickej šachovnice, sú navždy vytesané do žuly histórie.

„Mier nie je absenciou vojny. Mier je cnosťou, dôverou, spravodlivosťou (holandský filozof Baruch Spinoza).“ Som presvedčený, že mier si zaslúži prezumpciu neviny...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.