MIKAS: KORONAVÍRUS PRINIESOL SPOLOČNOSTI AKCEPTÁCIU RESPIRÁTOROV

Hlavný hygienik Ján Mikas si želá, aby si ľudia nosenie rúšok osvojili pri návšteve nemocníc, lekární a zariadení sociálnych služieb bez ohľadu na to, či to bude povinné.

Foto SITA/ÚRAD VLÁDY
Dátum 14.01.2023

Dopady pandémie COVID-19 bude možné dôsledne vyhodnotiť až po rokoch. Priniesla veľa smútku i problémov, zanechala však kladné návyky, akými sú správna hygienická prax či akceptácia rúšok a respirátorov. Vyplýva to z vyjadrenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa pre TASR.

Mikas si želá, aby si ľudia nosenie rúšok osvojili pri návšteve nemocníc, lekární a zariadení sociálnych služieb bez ohľadu na to, či to bude povinné, pretože v týchto priestoroch sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou. "Do budúcna by to bol dobrý návyk ako celkové poučenie sa z pandémie," podotkol.

Ľudia v dôsledku pandémie podľa neho dbajú tiež na správnu hygienickú prax, ako časté umývanie či dezinfekciu rúk. "V nákupných centrách v jednotlivých obchodoch väčšinou dezinfekciu ponechali. Je to veľmi dôležitý aspekt do budúcna," povedal. Poukázal, že pre pandémiu mierne stúpla zaočkovanosť proti chrípke.

Vycibrili sa podľa neho tiež ranné filtre v školách a predškolských zariadeniach. "Je veľmi dôležité, že sa pedagógovia naučili spraviť vstupný filter, poradiť sa pediatrom či regionálnymi úradmi ako správne nastaviť, aby do kolektívu nešli choré deti," doplnil. Veľká časť rodičov sa podľa neho správa zodpovedne a choré dieťa do kolektívu neposiela.

Pandémia podľa Mikasa ukázala, že je dôležité, aby sa ľudia naučili rozlišovať relevantné a zavádzajúce informácie. "S týmto bude bojovať celá spoločnosť aj v budúcnosti, mimo pandémie," skonštatoval. Odporúča preto ľuďom, ktorí sa v určitej problematike nevyznajú, aby informácie čerpali od oficiálnych inštitúcií.

Priblížil, že úrady verejného zdravotníctva počas pandémie v rámci laboratórnej techniky výrazne pokročili. "Zaviedli sme PCR testy ale aj iné formy testovania, diagnostiku odpadových vôd či sekvenáciu," priblížil. V tejto súvislosti poukázal aj na medzinárodnú spoluprácu, ako napríklad na výmenu informácií cez výstražné systémy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.