MIKULEC: NAĎALEJ ODMIETAME POVINNÉ KVÓTY NA PREROZDEĽOVANIE MIGRANTOV

Na celom území Grécka sa podľa odhadov nachádza bez sprievodu približne 5 500 detí, ktoré denne čelia hroziacemu zneužívaniu, užívaniu návykových látok, prípadne inej nezákonnej činnosti.

Foto AP
Dátum 18.08.2020

BRATISLAVA 18. augusta  (SITA/extraplus.sk) - Dobrovoľné relokácie maloletých bez sprievodu z Grécka boli jednou z tém rokovania ministra vnútra SR Romana Mikulca s mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou SR v Aténach Ivetou Hricovou. Slovenská republika vývoj v tomto regióne pozorne sleduje.

Na celom území Grécka sa podľa odhadov nachádza bez sprievodu približne 5 500 detí, ktoré denne čelia hroziacemu zneužívaniu, užívaniu návykových látok, prípadne inej nezákonnej činnosti. Vzhľadom na pretrvávajúcu zlú situáciu v Grécku sa viaceré členské štáty dobrovoľne zaviazali relokovať zraniteľné skupiny. Ide celkovo o 1 600 maloletých bez sprievodu. Relokácie už zrealizovali Nemecko, Luxembursko, Veľká Británia, Dánsko, Portugalsko, Fínsko.

„Slovenská republika sleduje pozorne vývoj v tomto regióne. Dlhodobo podporujeme najmä riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu. Naďalej odmietame povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov medzi členské krajiny EÚ a sme za zachovanie princípu dobrovoľnosti pri aktivitách v oblasti solidarity so zameraním na tých, ktorí medzinárodnú pomoc skutočne potrebujú,“ uviedol minister vnútra R. Mikulec na stretnutí.

V roku 2019 migračný úrad realizoval spolu 14 vyslaní (v rozsahu spolu 570 dní) do tzv. azylových podporných tímov EASO, z toho polovica bola do Grécka (7 vyslaní, resp. 289 dní). Naši odborníci pôsobili najmä pri priamej práci so žiadateľmi o azyl, ale aj v oblasti spracúvania podporných materiálov pre rozhodovanie ako sú analytické správy o krajinách pôvodu žiadateľov o azyl. V roku 2020 sa kvôli pandémii COVID-19 uskutočnili spolu len 4 vyslania, z toho 2 vyslania do Grécka – každé v rozsahu cca 6 týždňov.

V súvislosti so zdieľaním bremena migrácie s krajinami Európskej únie Slovenská republika realizuje programy pomoci zvlášť zaťaženým krajinám v rámci relokácie žiadateľov o udelenie azylu na báze európskeho konsenzu a dobrovoľnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.