MIKULEC: SLOVENSKO POTREBUJE STATOČNÝCH PROFESIONÁLOV, KTORÍ BUDÚ STÁŤ NA STRANE SPRAVODLIVOSTI

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vymenoval do funkcie dočasne povereného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Verí, že sa Hamran pevne zhostí všetkých úloh a výziev, ktoré ho v týchto náročných časoch čakajú.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 20.09.2021

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pondelok vymenoval do funkcie dočasne povereného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Minister o tom informoval na sociálnej sieti. Verí, že sa Hamran pevne zhostí všetkých úloh a výziev, ktoré ho v týchto náročných časoch čakajú.
      
"Ide o skúseného a medzinárodne uznávaného odborníka, ktorý je v súčasnosti aj veliteľom Útvaru osobitného určenia, známeho aj ako Lynx Commando," uviedol minister. V súčasnosti potrebuje Policajný zbor a Slovenská republika podľa Mikulca čestných a statočných profesionálov, ktorí sú pripravení stáť na strane zákonnosti a spravodlivosti viac ako kedykoľvek predtým. "Je nesmierne dôležité, aby sme v nasledujúcom období nepoľavili. Práve naopak. Tí, ktorí v minulosti spravodlivosť krivili, robia všetko pre to, aby im špinavé praktiky nikdy neboli preukázané. To nesmieme dopustiť," vyhlásil šéf rezortu vnútra. Hamran nahradil vo vedení polície Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť skončil k 15. septembru. Rozhodol sa tak po tom, ako ho na konci augusta obvinila Krajská prokuratúra v Bratislave zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Zmariť mal prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Z. a Petrom P. Kovařík obvinenie odmieta a podal voči nemu sťažnosť.
      
Riadne výberové konanie na nového policajného prezidenta má byť vyhlásené do 30 dní od zániku funkcie. Podľa súčasného zákona vymenúva policajného prezidenta minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky. Mikulec pri oznámení Hamranovho poverenia informoval, že do legislatívneho procesu sa budú snažiť čo najskôr dostať nové pravidlá voľby policajného prezidenta. Zámer zmeniť výber šéfa polície obsahuje aj programové vyhlásenie vlády. Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.