MIKULEC VYSLAL DOPOSIAĽ NAJVÄČŠÍ ZÁCHRANNÝ TÍM DO GRÉCKA V HISTÓRII

Minister vnútra Roman Mikulec vyslal do Grécka na pomoc v boji proti rozsiahlým lesným požiarom v nedeľu ráno 75 slovenských hasičov s 30 kusmi techniky. 

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 08.08.2021

V nedeľu ráno vyrazilo do Grécka 75 slovenských hasičov s 30 kusmi techniky. Majú tam pomôcť pri hasení rozsiahlych lesných požiarov. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že ide o bezprecedentne najväčší tím vyslaný do zahraničia na podobnú akciu.
Slovensko do Grécka vypravilo Modul pozemného hasenia lesných požiarov v prírodnom prostredí. Hasiči pochádzajú z troch skupín v rámci Slovenska, a to východ, stred a západ. Mikulec približuje, že modul je sebestačný vrátane elektrickej energie, ubytovania a stravovania na sedem dní. V prípade potreby je podľa neho možné tento čas predĺžiť. Vyslanú techniku tvoria veľkokapacitné a strednokapacitné hasiace automobily a tiež vozidlá s logistikou, uvádza ministerstvo vnútra.
 
"Nesmierne oceňujem, že sa hasiči zaradení v module zmobilizovali za menej ako 24 hodín a teraz sú už na ceste do požiarmi zasiahnutých lokalít," podotkol Mikulec. Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na grécku žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie (EÚ) pre civilnú ochranu. Podľa rezortu diplomacie toto gesto solidarity grécka strana vysoko ocenila.  


"Teší ma, že Slovensko tak promptne zareagovalo. Vysiela to silný politický signál, že Grécko je náš dôležitý partner v rámci EÚ a spojenec v NATO, pričom ho považujeme za pilier stability na juhu EÚ. S potešením tak môžem konštatovať, že bilaterálne vzťahy naberajú opäť na intenzite," vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Veľvyslankyňa SR v Grécku Iveta Hricová povedala, že grécka strana už teraz vysoko oceňuje a váži si tento krok, považuje ho za nesmierne ústretový. Gréci sú za pomoc vďační a vnímajú ho podľa nej ako veľký prejav solidarity.

Situácia s požiarmi v Grécku sa naďalej zhoršuje, tamojšie úrady nariadili evakuáciu stoviek turistov a domácich obyvateľov. Lesné požiare, ktoré v Grécku trvajú už 12 dní, si medzičasom vyžiadali už druhú obeť. S plameňmi bojuje najmenej 1450 hasičov, ktorí majú k dispozícii aj 15 hasičských lietadiel. Okrem toho do Grécka ako posily dorazili aj požiarnici z iných krajín - Ukrajiny, Rumunska, Cypru, Francúzska, Švajčiarska, Švédska a Chorvátska.

Požiare naďalej vyčíňajú na polostrove Atika, ktorý zahŕňa aj metropolitnú oblasť Atén, aj na druhom najväčšom ostrove v krajine - ostrove Evia, i na Peloponézskom polostrove na juhozápade Grécka. V gréckej metropole je nedýchateľný vzduch, obyvateľom sa neodporúča vetrať a mali by obmedziť pohyb vonku. Požiare zasiahli napríklad aj grécky ostrov Eubója či mestečko Olympia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.