MILDA

Film o bývalom generálnom tajomníkovi ÚV KSČ Milošovi Jakešovi ponúka konfrontáciu jeho názorov s výpoveďami pamätníkov z radov disentu

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 17.11.2017

JIHLAVA/PRAHA 17. novembra (TASR/Extra plus) - Na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave uviedli koncom októbra premiéru filmu „Milda“ o bývalom generálnom tajomníkovi ÚV KSČ Milošovi Jakešovi.

Režisér a scenárista Pavel Křemen sprevádza Jakeša po stopách jeho života, od začiatkov v Baťových závodoch až po neslávny koniec na čele niekdajšej štátostrany, respektíve vylúčenie z jej radov. Film ponúka i konfrontáciu Jakešových názorov s výpoveďami pamätníkov z radov disentu, či ich potomkami, ako aj niektoré dobové zábery z potlačovania protestných akcií v bývalom Československu.

Miloš Jakeš sa narodil 12. augusta 1922 v obci České Chalupy. Je absolventom Baťovej učňovskej školy v Zlíne, neskôr pracoval ako montér a súčasne navštevoval vyššiu priemyselnú školu. Do KSČ vstúpil v máji 1945. Pracoval v národných výboroch, až kým ho v päťdesiatych rokoch neposlali na Vysokú stranícku školu pri ÚV KSSZ do Moskvy. V rokoch 1966–1968 bol námestníkom ministra vnútra a členom Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V čase normalizácie riadil činnosť previerkových komisií ako predseda Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. V roku 1977 sa stal členom Ústredného výboru KSČ a od roku 1981 pôsobil v Predsedníctve ÚV KSČ.

Poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky a členom jej predsedníctva bol v rokoch 1971-1989. V najvyššej funkcii KSČ, generálnym tajomníkom KSČ sa stal 18. decembra 1987, kedy na tomto poste vystriedal Gustáva Husáka.

Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 Miloš Jakeš odstúpil 24. novembra 1989 zo svojej funkcie. Jeho rezignácia symbolizovala pád komunistického režimu. Po vylúčení z KSČ 5. decembra 1989 opustil aj poslanecké rady FZ ČSSR.

Celé rozhovory s Milošom Jakešom nájdete na webovej stránke Extra plus:
http://www.extraplus.sk/clanok/socializmus-vystriedalo-zbedacovanie

http://archiv.extraplus.sk/2214/z-pravdy-a-lasky-zostala-loz

 

K udalostiam Novembra  ’89 poskytoval rozhovor aj pred televíznymi kamerami v našom štúdiu:
https://www.youtube.com/watch?v=yZ3twTHXZXw

V jednom z rozhovorov, ktoré poskytol Extra plus, vyjadril svoj názor na novembrové udalosti roku 1989. „Nikde okrem Prahy sa nič zásadné nedialo. V Prahe sa aktivizovali ľudia predovšetkým z kultúrno-politickej oblasti, a títo udávali celej akcii tón. Chceli zmenu, ale tú by sami nedosiahli, a preto museli využiť komunistickú stranu, v ktorej prišlo k zosadeniu vedenia. Následne v spolupráci so Sovietskym zväzom vykonali prevrat. Bolo rozhodnuté, že spustiť protestnú akciu bude lepšie 17. novembra na Medzinárodný deň študentstva, keď sa chystal v Prahe veľký študentský sprievod. Išlo o to, aby boli čo najväčšie masy ľudí v uliciach. V tento deň potom zorganizovali na Národnej triede zrážku študentov s políciou, a tým vlastne vytvorili vhodné podmienky na zvrhnutie vedenia ÚV KSČ,“ opísal udalosti v rozhovore.

Mýtus Václava Havla je podľa neho dielom propagandy, nie reality. „Vyrobili ho tí, čo na prevrate poriadne zbohatli - majú na to dosť peňazí, veď nie náhodou financuje Havlovu knižnicu istý miliardár. Pozrite sa na premenovanie pražského letiska na Letisko Václava Havla! Aké spojenie mal s ním Havel, ako sa oň zaslúžil, vari ho vybudoval? Dokonca vraj za každý vzlet a pristátie, keď sa oznamuje, že lietadlo opúšťa alebo pristáva na Letisku Václava Havla, chcela pani Havlová vyberať peniaze, tak ako chcela 15-tisíc za každú lavičku s jeho menom,“ dodal.

Miloš Jakeš verí, že sa raz skončí prehlbovanie rozdielov medzi chudobnými a bohatými. Základom podľa neho je, aby sa výrobné prostriedky vrátili opäť do rúk ľuďom. „Zdroje za socializmu boli koncentrované a rozdeľované tak, aby neprichádzalo k zbedačovaniu, čo v súčasnosti pre trhový mechanizmus nejde. Kým bude vládnuť nenažratosť a sebecká túžba po zisku, trpieť budú tí, ktorí zisk vytvárajú,“ vysvetlil. Kapitalizmus podľa neho pretrvá dovtedy, kým sa nezlomí monopol USA, kým sa naplno neobnoví činnosť OSN a nezmenia sa pomery v Rade bezpečnosti OSN, ktorá bola zriadená preto, aby zabránila vojne.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.