MILIARDA PRE RODINU

Peter Sokol: Stanovy SNS umožňujú Andrejovi Dankovi autokratické riadenie

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.10.2018

Patríte medzi tých poslancov, ktorí hlasovali za zvrchovanú SR. Slovensko oslávilo 25 rokov samostatnosti. Ako hodnotíte jeho príbeh?

V prvom rade som vďačný osudu, že som mohol byť pri tom. Vtedy som mal 33 rokov a bol som jedným z najmladších poslancov Slovenskej národnej rady. Ak sa na to s odstupom času pozerám, tak to bola jedna obrovská dejinná udalosť. V tom čase som bol veľmi nemilo prekvapený, že vtedajší bojovník za samostatné Slovensko a líder KDH Ján Čarnogurský prikázal svojim poslancom nehlasovať ani za zvrchovanosť, ani za Ústavu SR. Tento fakt, že poslanci KDH hlasovali proti vlastnému štátu, treba Slovákom neustále pripomínať. Pamätám si jeho starších kolegov Neuwirtha a Pittnera, ktorí doslova plakali pre rozhodnutie ich predsedu. Konanie Čarnogurského je dodnes pre mňa nepochopiteľné.

Boli ste dlhoročným členom SNS, koncom deväťdesiatych rokov ste sa z politiky stiahli. Prečo?

Pamätám si to veľmi dobre. Postupne sa vo mne hromadil hnev, lebo som sa nevedel stotožniť s vulgárnosťou vtedajšieho predsedu Jána Slotu, ktorý bol síce veľmi talentovaný politik, ale chýbala mu hranica únosnosti z hľadiska ľudskosti a morálnosti. Nevedel som sa s tou politikou stotožniť. Mal som ideu, že politika sa robí slušným spôsobom a trvá na politických hodnotách, ktoré strana presadzuje. Už v tom čase sa objavili náznaky, že strana slúži na presadzovanie obchodných záujmov.

Strana prešla rôznymi turbulenciami, až v nej zakotvil Andrej Danko. Ako vnímate dnešnú SNS?

SNS predstavuje obchodnú platformu predsedu Andreja Danka. Nakoniec to verejne priznal, že si ju kúpil, keď vyplatil dlhy strany. Stanovy sú postavené tak, že on je v strane autokrat a rozhoduje o všetkom. A to strane škodí, pretože akékoľvek potlačenie vnútrostraníckej diskusie nikdy neviedlo k ničomu dobrému. Strana stratila svoju programovú orientáciu. Na jednej strane sa predseda tvári, že je proruský a navštevuje ruskú Štátnu dumu a na druhej strane minister jeho vlády nakúpi americké stíhačky bez akéhokoľvek zdôvodnenia. Ani jeden minister nebol členom jeho strany, až počas vlády vstúpila do SNS Gabriela Matečná a Peter Gajdoš. Verejnosť predsedovi vyčítala, že nemá vlastné kádre. Strana je odborne vyprázdnená.

Predseda SNS hovorí, že majú sedemtisíc členov a nemajú odborníkov?

Určite sa medzi nimi nájdu odborníci, len by ich niekto musel pustiť k tomu, aby mali vplyv na programovú a odbornú orientáciu SNS.

Pred návratom do politiky ste neuvažovali, že by ste sa vrátili späť k národniarom?

Veľkým impulzom pre návrat do politiky bolo udeľovanie vyznamenaní k 25. výročiu vzniku SR. Prezident Kiska ocenil najvyššími štátnymi vyznamenaniami ľudí, ktorí boli a priori proti vzniku samostatnej Slovenskej republiky, za ktorú som ja osobne hlasoval. To bol veľký dôvod vrátiť sa späť. Pre mňa je predseda SNS nedôveryhodný, a preto som ani len neuvažoval, že by som sa vrátil k „národniarom“. Ponuku som dostal priamo od Sergeja Kozlíka, či by som im nepomohol rozbehnúť začínajúcu stranu a dotvoriť stranícke štruktúry. Neváhal som, pretože Národná koalícia hodnotovo zodpovedá môjho nastaveniu a predstavuje pre mňa to, čo znamenala politika v tom čase, keď som ako mladý vstupoval do SNS. Tá dnes nezastrešuje národný ani kresťanský pilier. Nominanti SNS Martina Lubyová, Gabriela Matečná a Peter Gajdoš absolútne nepodporujú národné a slovenské záujmy. Nikde v ich konaní sa nepremietlo to, že sú nominantmi SNS. Lubyová ustúpila od vlasteneckej výchovy, ale dáva široký priestor gender ideológii. Do školstva pod jej vedením prenikajú rôzne mimovládne organizácie, ktorých cieľom je vychovávať liberálnu, bezpohlavnú a ľahko ovládateľnú masu.

Národná koalícia je na začiatku. Prečo by jej mali ľudia veriť? Čím chcete presvedčiť voličov?

Cieľavedomou prácou, chodíme medzi ľudí a naše názory, program a postoje sa snažíme komunikovať cez alternatívne médiá. Snažíme sa byť dôveryhodní, najmä tým, že vyberáme ľudí, ktorí by mohli našu stranu poctivo reprezentovať. Dokonca by som mal predstavu, že naša strana by mohla byť výberovou, aj keď to nie je jednoduchá úloha, pretože ľudia nemajú chuť stranícky sa angažovať. Snažili sme sa vypracovať realizovateľný program, s ktorým strana pôjde do volieb. Nosná myšlienka nášho programu je rodina. Naším sloganom je miliarda pre rodiny. Máme záujem podporiť pracujúce rodiny výraznou sumou a výrazným opatrením. Každá matka, ktorá pracovala a odíde na materskú dovolenku, bude poberať plnú mzdu počas troch rokov.

Disponuje štátny rozpočet miliardou pre rodiny?

Toto je veľmi ľahko financovateľné, po prepočtoch bude stáť štátny rozpočet 450 miliónov eur, aby matka mohla pokojne ostať na materskej dovolenke a spokojne sa plne venovať výchove dieťaťa. Druhým opatrením je stabilizácia mladých ľudí, aby po skončení štúdia neodchádzali zo Slovenska. Máme záujem masívne podporovať výstavbu nájomných bytov. Ľudia potrebujú na osamostatnenie sa dostupné bývanie. V možnostiach tohto štátu je rozbehnúť masívnu výstavbu nájomných bytov. Presadzujeme zastropovanie dôchodkového veku na úrovni 62 rokov.

Ako chcete zabezpečiť financovanie?

Nutnosťou je zastaviť masívne rozkrádanie tohto štátu. Je potrebné zastaviť nezmyselné nakupovanie za štátne peniaze. Mnohí odborníci potvrdzujú, že nákup stíhačiek je obrovský nezmysel vo výške 1,7 miliardy, ktoré mohli byť rozdelené pre slovenské rodiny.

SR je súčasťou EÚ a NATO. Ako je možné realizovať zásadné zmeny pri dodržiavaní pravidiel práve týchto inštitúcií? 

Sme strana, ktorá neplánuje vystúpiť z EÚ ani NATO. EÚ však je potrebné reformovať, aby sa vrátila k svojim pôvodným koreňom, k zoskupeniu rovnocenných národov s rovnocenným hlasom. EÚ musí byť Európou národov, nemôže to byť byrokratický moloch, v ktorom nevolení funkcionári rozhodujú o osude pol miliardy ľudí žijúcich na starom kontinente.

Často médiá, ale aj politici tvrdia, že SR je veľmi malá krajina, aby mohla byť suverénnym partnerom v EÚ...

Presadenie sa malých štátov je veľmi ťažké, a preto musia byť súčasťou väčších celkov. Ak si to zoberieme z historického hľadiska, tak malé štáty väčšinou vznikajú z vôle väčších mocností. Slovensko je prirodzene súčasťou EÚ, ale nemá jasne zadefinovaný svoj zahraničnopolitický záujem. SR akoby ani nerealizovala vlastnú zahraničnú politiku. Stačí sa pozrieť na situáciu okolo Ruskej federácie. Európska komisia uvalila sankcie, ale veľké štáty EÚ veselo obchodujú s Rusmi. Ide o tradičnú obchodnú spoluprácu Nemecka alebo Francúzska s Ruskom. Sankcie sú úplný nezmysel a úlohou malých štátov je získavať spojencov, pokúšať sa realizovať svoju zahraničnopolitickú orientáciu. Treba si uvedomiť, že nič netrvá večne. Ľudia si mysleli, že aj socializmus bude na večné veky, tak si treba uvedomiť, že ani tento systém nemusí byť navždy a malé štáty si musia dopredu hľadať spôsob, ako prežiť v novom prostredí a s prirodzenými spojencami. Na jednej strane máme akési zoskupenie stredoeurópskych štátov, v ktorom má oveľa väčšiu váhu Maďarsko a Poľsko oproti Slovensku a Česku. To je jedna platforma, ktorá predstavuje istú silu aj v rámci EÚ.

Sankcie platia do januára 2019 a stále sa predlžujú, takže sa veľmi ťažko hľadá spojenectvo s RF, pretože hneď ako niekto presadzuje spoluprácu s Ruskom, spustí sa mediálna a treťosektorová hystéria. Ako teda hľadať nových spojencov aj s inými svetovými stranami, ako je Západ?

Sankcie nepovažujeme za vhodný prostriedok medzinárodnej politiky. Tie nič nevyriešia, je to prostriedok nátlaku za určité konanie v súvislosti s Krymom napriek tomu, že Rusko si vzalo naspäť svoje územie na základe vôle ľudu v platnom referende. A nikomu pritom neprekáža Kosovo, ktoré vzniklo z vôle veľmocí. Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy z Talianska a Rakúska, že sankcie treba zrušiť. Zahraničné smerovanie Európy je pod silným diktátom USA. Tieto snahy sú dané tvrdými obchodnými záujmami USA, ktoré sa vôbec netaja drsnou obchodnou vojnou, ktorú skrývajú za politiku.

Sila zoskupenia V4 sa ukázala v súvislosti s kvótami pri prerozdeľovaní migrantov a vďaka ich neoblomnému stanovisku kvóty vo V-štvorke neplatia...

Jednoznačne sme zaujali postoj voči migrantom. Moslimská migrácia ohrozuje kultúrnu identitu samotnej Európy a na živom príklade Nemecka vidíme, čo migrácia priniesla od roku 2015. Zničujúco zasiahla nemeckú vnútornú politiku a vyvolala aj brexit. Tento problém sa pritom zľahčuje, hoci hrozí veľkým napätím. Dôsledok sa môže ukázať už v nasledujúcich voľbách do európskeho parlamentu, kde by sily zdravého rozumu mohli na budúci rok získať väčšiu silu hlasu. Ľudia sú trvalo konfrontovaní s problémom inej kultúry, ktorá nie je kompatibilná s tradíciami starého kontinentu. Problém boja dvoch kultúr sa prenáša na územie celej Európy. Suverénny štát predsa rozhoduje, koho si pustí na svoje územie a za akých podmienok. Migrácia jednoznačne ohrozuje suverenitu Slovenska. Európska komisia ako nevolený orgán nemôže rozhodovať, koho a aký počet migrantov má umiestniť na svoje územie ktorýkoľvek štát EÚ. To je absurdné. V tomto smere si Viktor Orbán zaslúži totálnu podporu v ochrane národnej identity. Kroky Európskej komisie vnímam ako ohrozenie demokracie, keď sa snaží diktovať suverénnym štátom, čo majú robiť.

Po vzniku SR sedeli vo vláde i v NR SR odborníci, dnes je už v politike hocikto. Disponuje NK dostatkom odborníkov, ktorí by dokázali realizovať toľko očakávanú zmenu?

Sústreďujeme sa práve na to, aby sme dostali do politiky slušných a vzdelaných ľudí. Zažil som obdobie prvého ponovembrového zloženia NR SR, keď v pléne sedel spolok gentlemanov, profesorov, docentov či lekárov. Dnes sedí v parlamente množstvo neodborníkov, reč sa zvulgarizovala a úroveň parlamentu stratila štátnu kultúru. Dnes prenikli do politiky ľudia na systéme reality šou a to má negatívny vplyv na celú spoločnosť. Navyše k tomu prispieva politika médií hlavného prúdu, ktorá je zničujúca pre národné strany. Mainstreamoví novinári totiž nenávidia všetko národné, pretože vyznávajú liberálno-neomarxistickú ideológiu. Tento zápas prevláda v podstate od samotného vzniku Slovenska medzi národno-kresťansky orientovanými stranami a otvorenou liberálnou orientáciou.