MILIÓNY NEMCOV ZARÁBAJÚ MENEJ NEŽ 2-TISÍC EUR MESAČNE

Týka sa to približne každého ôsmeho Nemca pracujúceho na plný úväzok, vo východnom Nemecku je to dokonca takmer každý piaty.

Foto SITA/AP
Dátum 20.09.2021

Viac než 2,5 milióna ľudí v Nemecku zarába menej než 2000 eur hrubého mesačne. Týka sa to približne každého ôsmeho Nemca pracujúceho na plný úväzok, vo východnom Nemecku je to dokonca takmer každý piaty. Vyplýva to z odpovede spolkovej vlády na otázku ľavicovej parlamentnej frakcie, ktorú má k dispozícii agentúra DPA.
      
Celkovo na konci roka 2020 dostávalo 2.545.000 povinne sociálne poistených ľudí pracujúcich na plný úväzok mzdu menej než 2000 eur mesačne. V západnom Nemecku sa to týkalo 1.838.000 ľudí, čiže 10 %. Vo východnej časti krajiny išlo o 707.000 ľudí, čo zodpovedá 18 % pracujúcich na plný úväzok. "Miera inflácie taktiež uberá zo zvyšovania miezd, ak vôbec k nemu došlo," povedala hovorkyňa ľavicovej frakcie Sabine Zimmermannová pre agentúru DPA. Nespokojnosť rastie. S platom 2000 eur sa podľa nej človek nedostane ďaleko a mnohí pracujúci sa musia uspokojiť s minimálnymi mzdami.
      
Miera inflácie v Nemecku dosiahla v auguste 3,9 %. Zimmermannová požaduje v súlade s volebným programom ľavice zvýšenie minimálnej mzdy na 13 eur.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.