MILOŠ SVRČEK: HROZBA DIGITÁLNEHO EURA JE TU, VYMIZNE HOTOVOSŤ?

VIDEO: Miloš Svrček, poslanec NR SR za SME RODINA: Problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade si štát môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane. Fikcia, utópia? Nemyslím si!

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 24.09.2023

Digitálne meny centrálnych bánk sa neúprosne blížia a výnimkou nie je ani Európska únia. Je nad slnko jasné, že digitálne meny centrálnych bánk spôsobia urýchlenie procesu eliminácie hotovosti. Problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade si štát môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane. Fikcia, utópia? Nemyslím si. Kanadský premiér Justin Trudeau vo februári 2022 zvažoval bezprecedentný krok. Chcel dať zmraziť účty ľuďom, ktorí sa podieľali na organizácii protestov tzv. konvoja slobody namiereného proti pandemickým opatreniam, ktorý dlhší čas blokoval celé mesto Ottawa.

Slovenská republika má vďaka Milošovi Svrčekovi  zo SME RODINA, ako jediná krajina v Európe ústavne schválené právo na hotovosť. Prezieravosť Miloša Svrčeka znamená, že  hotovosť nám už nikto nikdy nemôže zobrať, pretože toto súkromné právo je zahrnuté do ústavy SR.

Rozdiel medzi pravdou a hoaxom je 6 mesiacov

Slovensko je však prvým štátom, ktorý má právo vykonať platbu za nákup tovaru a poskytnutie služieb v hotovosti zakotvené v najvyššej právnej norme štátu, t. j. v Ústave SR. Tomuto právu zodpovedá ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Ale poďme k podstate. Od progresívnych médií sme mesiace počúvali, aká je to zbytočnosť, že šírime hoaxy, že sme dezoláti a dokonca predseda PS Michal Šimečka kritizoval schválenie ústavného práva na platenie v hotovosti. Doslova povedal, že parlament schválil právo na keš do ústavy a čaká, že bude nasledovať ústavné právo na fax, telefónne búdky a posledný koncert Elánu každý rok. Priatelia hovorí sa, že rozdiel medzi hoaxom a pravdou je 6 mesiacov. 

ČÍTAJTE TIEŽ: MILOŠ SVRČEK: ĽUDIA NEMÔŽU SKONČIŤ NA ULICI

V tomto prípade je to však ešte menej. Predstavte si, čo bolo v pondelok 18.septembra zverejnené na právnom a informačnom portáli vlády SR, kde sa zverejňujú legislatívne návrhy na medzirezortné pripomienkové konanie. Ministerstvo financií Slovenskej republiky úradníckej vlády predložilo predbežné stanovisko k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení digitálneho eura. Počujete správne, návrh na zavedenie digitálneho eura. To znamená, že to čom som hovoril vo svojom vystúpení ako hlavný predkladateľ návrhu na právo na platbu v hotovosti, že nás čaká zavedenie digitálneho eura, a liberáli v parlamente sa na tom náramne bavili, je dnes tvrdou realitou.  

Vymizne hotovosť?

Cieľom tohto návrhu je regulácia digitálneho eura, aby sa zabezpečila jeho dostupnosť pre fyzické a právnické osoby. MPK začalo v pondelok 18.9.2023, pričom možnosť pripomienkovania má skončiť v piatok 22. 9. 2023. Návrh samotný má upravovať jednotlivé aspekty digitálneho eura, keď ustanovuje napr. spôsob jeho distribúcie. Stála pracovná komisia na posudzovanie vybraných vplyvov vyjadrila súhlasné stanovisko s materiálom predloženým na predbežné pripomienkové konanie. Je možné, že v budúcnosti v Európe úplne vymizne hotovosť a všetky prevody budú podliehať podrobnej kontrole zo strany štátu. Dnes sa však ukazuje, že schválenie práva vykonať platbu za nákup tovaru a poskytnutie služieb v hotovosti zakotvené v najvyššej právnej norme štátu, t. j. v Ústave SR sa ukázalo ako prezieravé a správne a Slováci o právo na platbu v hotovosti na rozdiel od iných európskych štátov neprídu. Rozdiel oproti minulosti je predovšetkým v tom, že tú hotovosť nám už nikto nikdy nemôže zobrať, pretože toto súkromné právo je zahrnuté do ústavy SR.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.