MIMOVLÁDKY POŽADUJÚ OD MATOVIČA EŠTE VÄČŠIU PODPORU AKÚ MALI DOTERAZ

V súvislosti s mimovládnymi organizáciami pozoruje predseda komory MNO nedocenenie občianskych organizácií a zároveň minimálnu snahu zo strany správcov spoločnosti o partnerský dialóg

Foto Tasr/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 01.06.2020

BRATISLAVA 31. mája (SITA/extraplus.sk) – Mimovládne neziskové organizácie (MNO) potrebujú kvalitné legislatívne prostredie, v ktorom realizujú svoje aktivity. Teda prostredie zrozumiteľné a umožňujúce individuálny rast a nezávislosť . Pre agentúru SITA to uviedol predseda komory MNO v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac. Ako ďalej uvádza, nakoľko neziskovky pracujú predovšetkým v oblastiach verejnej prospešnosti, ich činnosť by mala byť ocenená a ohodnotená.

Úroveň rozvoja mimovládok, ich sloboda, ale aj ich inštitucionálna sila, je podľa Zajaca „lakmusovým papierom“ hovoriacim o kvalite celej spoločnosti. „Spoločnosť ako nástroj prežitia je tu pre jej členov a nie naopak. Myslím si, že záujem a spoločné zhodnotenie stavu mimovládnych neziskových organizácií je tou prvou pomocnou aktivitou, z ktorej vyplynie to, čo všetko a kedy bude treba urobiť, ako budeme chcieť organizácie podporiť,” povedal pre SITA predseda komory, ktorý pozoruje nedocenenie miesta občianskych organizácií a zároveň minimálnu snahu zo strany správcov spoločnosti o partnerský dialóg.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že bude vytvárať podmienky na vysoko transparentnú a efektívnu podporu MNO z verejných a európskych zdrojov. „Tu sa diskusia s predstaviteľmi verejnej správy na všetkých úrovniach, kde spravujú našu spoločnosť, vedie v téme podporných finančných mechanizmov, ako priamej, tak aj nepriamej podpory z verejných financií,“ priblížil Zajac.

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) tiež sľubuje, že bude venovať pozornosť aj ďalšej podpore filantropie, individuálneho darcovstva a moderných spôsobov realizácie verejných zbierok. Zajac vníma princípy dobrovoľníctva a darcovstva či filantropie ako prejav ochoty nad rámec legislatívou vymedzených povinností. „Preto by vláda mala týmto mechanizmom venovať zvýšenú pozornosť a pristupovať k nim s vďakou a pokorou. Občania svojim časom či darmi pomáhajú správcom veci verejných plniť ich úlohy nad rámec dohodnutých noriem a pravidiel,“ dodal na záver predseda komory MNO.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.