MINISTER OBRANY OTVORIL SIAF 2016

Návštevníci budú môcť vidieť okrem zahraničných účastníkov aj letecké umenie pilotov stíhacích lietadiel MiG-29, Albatrosov L-39, turboletov L-410 či vrtuľníkov Mi-17

Foto TASR/BRANISLAV RAČKO
Dátum 27.08.2016

SLIAČ 27. augusta (TASR) - Minister obrany SR Peter Gajdoš v sobotu na leteckej základni Sliač slávnostne otvoril 6. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016, ktorých hlavným programovým partnerom je rezort obrany. Počas dvoch dní tak budú môcť návštevníci vidieť okrem zahraničných účastníkov aj letecké umenie pilotov stíhacích lietadiel MiG-29, Albatrosov L-39, turboletov L-410, ale aj vrtuľníkov Mi-17. Okrem toho sú pre návštevníkov pripravené dynamické aj statické ukážky pozemných síl, Vojenskej polície aj Čestnej stráže Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

„Letisko v srdci nášho krásneho Slovenska nie je úzko späté iba s našou históriou. Už tradične k nemu 6 rokov patria aj Medzinárodné letecké dni SIAF,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň pripomenul, že práve letisko na Sliači, s historickým názvom Tri duby, zohralo významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, ktorého 72. výročie si Slovensko pripomenie v pondelok 29. augusta. „Vtedajšie letisko Tri duby bolo najdôležitejším povstaleckým letiskom a aj vďaka udalostiam, ktoré sa odohrali tu, dnes žijeme v slobodnej krajine,“ zdôraznil.

Ako ďalej minister Gajdoš pripomenul, program slovenských vzdušných síl nebude iba o preletoch, či akrobacii. „Návštevníci budú môcť vidieť, ako sú naše vrtuľníky pripravené zasiahnuť pri požiari v ťažko dostupnom teréne, pretože aj to je jedna z úloh, ktorú plnia v rámci domáceho krízového manažmentu. Naše stíhacie lietadlá zase musia byť 24 hodín denne, sedem dní v týždni pripravené zasiahnuť proti narušiteľovi vzdušného priestoru, preto bude súčasťou programu aj táto ukážka. A nebudú chýbať ani vojenské výsadky, na ktoré sú špecialistami vojaci z nášho elitného útvaru v Žiline,“ dodal.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Milan Maxim zdôraznil, že vojaci sú tu pre občanov a sú pripravení zodpovedať im otázky, ako aj predstaviť im techniku, s ktorou pracujú. „Verím, že výsledok bude pozitívny,“ zdôraznil.