MINISTERSTVO OBRANY: PRIORITOU V4 BY MALA BYŤ POMOC PRI ODMÍNOVANÍ UKRAJINSKÉHO ÚZEMIA

Štátni tajomníkci rezortov obrany krajín Vyšehradskej skupiny prebrali aj problematiku rozvratného pôsobenia hybridných aktérov a budovania odolnosti proti tejto hrozbe, jednak na úrovni národných štátov a tiež v rámci NATO a EÚ.

Foto SITA/TOMÁŠ SOMR
Dátum 10.11.2022

Najvyššou prioritou Vyšehradskej skupiny v kontexte strednodobej až dlhodobej pomoci pre Ukrajinu by malo byť poskytovanie asistencie a expertízy pri odmínovaní ukrajinského územia a odstraňovaní nevybuchnutej munície. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer na stretnutí štátnych tajomníkov rezortov obrany krajín Vyšehradskej skupiny, ktoré sa uskutočnilo v Pezinku vo formáte „Senior Body“.

Stretnutie sa uskutočnilo prvýkrát počas aktuálneho slovenského predsedníctva vo V4. Tajomníci diskutovali nielen o tradičných témach obrannej spolupráce V4, ale tiež o možných iniciatívach pre podporu Ukrajiny či aktuálnom dianí v rámci NATO a EÚ.

„Dôležité je aj naďalej hľadať spoločné riešenia, ako pomáhať našim ukrajinským priateľom, pričom hovoríme hlavne o poskytovaní logistickej podpory, výcviku ako aj servise poškodenej ukrajinskej techniky,“ uviedol Majer.

Majer tiež privítal možnosť rozšírenia spolupráce krajín V4 v oblasti ochrany vzdušného priestoru SR. K Českej republike a Poľsku, ktoré už slovenský vzdušný priestor chránia, by sa totiž časom mohlo potenciálne pridať aj Maďarsko. Podľa Majera môže ísť o pozitívny krok, ktorý bude z vojenského i politického hľadiska pre všetkých zúčastnených pridanou hodnotou.

S rezortnými kolegami tiež prebrali problematiku rozvratného pôsobenia hybridných aktérov a budovania odolnosti proti tejto hrozbe, jednak na úrovni národných štátov a tiež v rámci NATO a EÚ. Jedným zo záverov rokovaní bolo aj schválenie a podpísanie Rámcovej dohody pre zlepšenie vyšehradskej spolupráce v oblasti obranného plánovania. Ide o dokument, ktorý formálne aktualizuje predošlú verziu z roku 2014 a zároveň nastavuje princípy fungovania a spolupráce pracovnej skupiny v oblasti obranného plánovania a rozvoja spôsobilostí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.