MINISTERSTVO OBRANY SPUSTILO PRIHLASOVANIE DO AKTÍVNYCH ZÁLOH

Aktívne zálohy slúžia predovšetkým na prípravu pre prípadný výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.

Foto OS SR
Dátum 01.07.2023

Ministerstvo obrany (MO) SR spustilo prihlasovanie do aktívnych záloh na rok 2024. Záujemcovia môžu podať žiadosť do 29. septembra. Aktívne zálohy slúžia predovšetkým na prípravu pre prípadný výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Mária Precner.

"O zaradenie do aktívnych záloh môže požiadať vojak v zálohe, teda človek, ktorý už slúžil v Ozbrojených silách SR, absolvoval povinnú vojenskú službu, dobrovoľnú vojenskú prípravu alebo slúžil v niektorom z bezpečnostných zborov (policajný, hasičský, Zbor väzenskej a justičnej stráže)," uviedla hovorkyňa. Bližšie informácie o podmienkach zaradenia do aktívnych záloh sú dostupné na stránke ministerstva obrany.

Prihlásiť sa možno prostredníctvom ktorejkoľvek regrutačnej skupiny či elektronicky alebo prostredníctvom 25 novozriadených miest prvého kontaktu nachádzajúcich sa vo vybraných vojenských útvaroch v rámci SR. V roku 2024 sa plánuje výcvik aktívnych záloh pre Generálny štáb Ozbrojených síl (OS) SR Bratislava, Veliteľstvo pozemných síl OS SR Trenčín, Veliteľstvo 1. mechanizovanej brigády Topoľčany, Veliteľstvo 2. mechanizovanej brigády Prešov, 5. pluk špeciálneho určenia Žilina, 91. ženijný prápor Sereď, 103. prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava, Základňu výcviku a mobilizačného doplňovania Martin, 21. mechanizovaný prápor Trebišov a Vojenskú políciu.

"Príslušníci aktívnych záloh získajú nielen cenné praktické skúsenosti z oblasti vojenského výcviku, ale aj finančný benefit, tzv. motivačný príspevok vo výške 600 eur," upozornila Precner. Príspevok sa vypláca jednorazovo každému, kto bol počas celého kalendárneho roka zaradený do aktívnych záloh a absolvoval minimálne 75 percent doby cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl. Okrem motivačného príspevku je vojakom v aktívnej zálohe po absolvovaní cvičenia alebo plnenia úloh vyplácaná aj pomerná časť hodnostného platu.

Okrem toho rezort obrany nahrádza zamestnávateľom vojakov aktívnych záloh mzdové náklady za čas ich neprítomnosti, náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia. Vojakom v aktívnej zálohe sú preplácané cestovné náklady na cestu z miesta trvalého bydliska na území Slovenskej republiky do miesta výkonu cvičenia a späť. Cvičiacim vojakom v aktívnej zálohe je poskytnutý vojenský výstroj, stravovanie a ubytovanie počas cvičenia.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.