MINISTERSTVO OBRANY: TENTO ROK MÁ PRÍSŤ PRVÉ VOZIDLO 8X8, ČASŤ 3D RADAROV A ZVYŠNÉ TANKY LEOPARD

Dodanie 14 tankov Leopard 2A4, ktoré sú náhradou za bojové vozidlá pechoty poskytnuté Ukrajine, je plánované od marca do konca roka 2023. Jeden už Nemecko dodalo Slovensku koncom minulého roka. Tento rok by mali v USA dokončiť aj prvé stíhačky F-16 pre Slovensko.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 05.02.2023

Tento rok by mali Ozbrojeným silám SR dodať prvé bojové obrnené vozidlo 8x8. Na prelome rokov by mala prísť aj časť 3D rádiolokátorov. Naďalej sa ráta aj s dodávkou zvyšných 14 tankov Leopard 2A4 od Nemecka. Ministerstvo obrany (MO) SR nevylúčilo ani dodanie ôsmich húfnic Zuzana 2. Prvé vozidlo 8x8 z celkovo 76 kusov by mali dodať v septembri vo verzii AMB (ambulantné) na vykonanie kontrolných a vojskových skúšok. Prvé vozidlá majú vyrábať vo Fínsku, neskôr by sa mala výroba presunúť na Slovensko.

Na prelome rokov majú prísť aj prvé 3D rádiolokátory, ktoré nahradia doterajšie vybavenie po technickej životnosti. Všetkých 17 má byť na Slovensku v roku 2025. Pri ôsmich húfniciach Zuzana 2 pre Ozbrojené sily SR je dohodnutý termín na dodanie na rok 2024. „Vzhľadom na snahu o zrýchlenie produkcie je možné, že niektoré prídu už tento rok,“ potvrdila hovorkyňa MO SR Martina Kakaščíková. Pôjde o posledné z 25 objednaných húfnic v roku 2018, ktorých dodanie sa posúvalo pre pandémiu i zákazku pre Ukrajinu.

Dodanie 14 tankov Leopard 2A4, ktoré sú náhradou za bojové vozidlá pechoty poskytnuté Ukrajine, je plánované od marca do konca roka 2023. Jeden už Nemecko dodalo Slovensku koncom minulého roka. Tento rok by mali v USA dokončiť aj prvé stíhačky F-16 pre Slovensko. „Podľa aktuálnej dohody by však mali ostať v USA na ďalší výcvik našich pilotov a technikov a prvé lietadlá F-16 Block 70 by mali prísť na Slovensko v druhom kvartáli 2024,“ uviedla hovorkyňa.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.