MINISTRI KRAJÍN V4 ODSUDZUJÚ OHROZOVANIE SUVERÉNNYCH KRAJÍN

Podľa vyhlásenia sú členské štáty pripravené posilňovať svoju odolnosť proti podvratným aktivitám na národnej úrovni a v spolupráci so spojencami v NATO a v rámci Európskej únie.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 20.04.2021

Ministri zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) odsudzujú všetky aktivity zamerané na ohrozenie bezpečnosti suverénnych krajín a ich občanov. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení ministrov Ivana Korčoka (SR), Jana Hamáčka (ČR), Pétera Szijjártóa (Maďarsko) a Zbigniewa Raua (Poľsko), ktorého prijatie Korčok avizoval v pondelok 19. apríla. Podľa vyhlásenia sú členské štáty pripravené posilňovať svoju odolnosť proti podvratným aktivitám na národnej úrovni a v spolupráci so spojencami v NATO a v rámci Európskej únie (EÚ).

„Ministri zahraničných vecí Poľska, Slovenska a Maďarska vyjadrujú solidaritu s nedávno prijatými krokmi nášho blízkeho partnera, spojenca a suseda – Českou republikou,“ uvádza sa v deklarácii. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) 19. apríla zdôraznil, že odpoveď SR na odhalenia v súvislosti s explóziou skladu v ČR z roku 2014 bude politicky rozhodná a zároveň bude zodpovedná. „Nedbáme na nič iné ako na bezpečnosť SR, bezpečnosť občanov našej krajiny a, samozrejme, paralelne to bude ďalším dôkazom kredibility SR vo vzťahu k našim spojencom, v tomto prípade Českej republike,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.


V súvislosti s udalosťami v ČR zároveň dnes zasadne Bezpečnostná rada SR. Český premiér Andrej Babiš spolu s ministrom vnútra a dočasným ministrom zahraničia ČR Janom Hamáčkom na mimoriadnej tlačovej konferencii v sobotu 17. apríla oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Rusko v reakcii oznámilo, že vyhostí 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.