MINISTRI OBRANY KRAJÍN V4 DISKUTOVALI ONLINE O PROJEKTOCH EÚ A NATO

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer informoval ministrov obrany V4 o predložení nových strategických dokumentov – Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej stratégie SR na rokovanie vlády SR. 

Foto TASR
Dátum 14.12.2020

BRATISLAVA 14. decembra (SITA/extraplus.sk) - Témou dnešného videohovoru ministrov obrany krajín Vyšehradskej skupiny (V4), na ktorej Slovenskú republiku zastupoval minister obrany SR Jaroslav Naď a následne štátny tajomník Marian Majer, boli predovšetkým aktuálne iniciatívy v oblasti obrany v rámci NATO a EÚ, ako aj posilnenie obrannej a bezpečnostnej spolupráce krajín V4. Išlo o prvé rokovanie ministrov obrany krajín V4 počas aktuálneho poľského predsedníctva (2020/2021).

„Bezpečnostné prostredie sa neustále mení, s čím, samozrejme, súvisí otázka adaptácie Aliancie, ako aj jej jednotlivých členov. Vítame priestor na diskusiu o úlohách a nástrojoch, ktorými môžeme spoločne prispieť k dosahovaniu spoločných cieľov vrátane posilňovania spôsobilostí, ako aj globálneho prístupu NATO k riešeniu aktuálnych výziev,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Ako ďalej doplnil, práve vízia „NATO 2030“ vytvára príležitosť podieľať sa spoločne na riešení otázok obrany a bezpečnosti, a tým prispievať k adresovaniu výziev v tejto oblasti.


Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer informoval ministrov obrany V4 o predložení nových strategických dokumentov – Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej stratégie SR na rokovanie vlády SR. „Oba dokumenty potvrdzujú pevné ukotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore a zároveň hodnotia aktuálne bezpečnostné prostredie, ako aj kľúčové výzvy dneška vrátane hybridných hrozieb a dezinformácií,“ dodal.

Diskusia bola venovaná aj aktualizácii prístupu k budovaniu bojovej skupiny EÚ v kontexte krajín V4. V rámci Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ ministri obrany hodnotili proces prípravy Strategického kompasu a strategickú revíziu Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.