MLADÍ SLOVÁCI ODMIETAJÚ VOJENSKÚ POMOC UKRAJINE

Väčšina mladých ľudí podporuje členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO, v názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia a odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine.

Foto TASR/AP
Dátum 14.09.2023

Väčšina mladých ľudí podporuje členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO), v názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia a odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus realizovaný pre nestranícku mobilizačnú kampaň Chcem tu zostať na vzorke 712 respondentov vo veku od 18 - 25 rokov v auguste tohto roku. V prípade konania referenda by až 66 percent respondentov prieskumu hlasovalo za zotrvanie Slovenska v EÚ a pre väčšinu mladých voličov je členstvo v EÚ úplne samozrejmé a nevedia si predstaviť, že by tomu bolo inak, uviedlo to takmer 70 percent opýtaných. Taktiež sa 75 percent mladých voličov vyjadrilo, že je hrdých na to, že sú práve Slovákmi.

Ako ďalej informoval Patrik Kimijan z kampane, vyššiu podporu nášho členstva v EÚ vyjadrili mladí respondenti, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa na parlamentných voľbách. Vyššiu podporu členstva kampaň zachytila u voličov s vysokoškolským vzdelaním a medzi respondentmi z priaznivejších socio-ekonomických podmienok. Mladí voliči na členstve v EÚ najviac oceňujú cestovanie bez víz, možnosť štúdia a práce v zahraničí, spoločný trh a taktiež možnosť platiť eurom. „Mladí ľudia rozumejú tomu, že projekt EÚ vznikol práve ako garancia mieru na kontinente, 65 percent mladých súhlasí s tvrdením, že existencia EÚ je dôležitá pre zachovanie mieru medzi štátmi a národmi v Európe, kde v minulom storočí vypukli dve svetové vojny a o to aktuálnejší je dnes,“ uviedol Kimijan.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že za zotrvanie Slovenska v NATO je 64 percent mladých. Zotrvanie podporujú mladí, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa na nadchádzajúcich voľbách, s vyšším vzdelaním a medzi mladými z priaznivejších socio-ekonomických podmienok. Kampaň u mladých ľudí taktiež spozorovala mierne silnejšiu prozápadnú inklináciu. Z prieskumu taktiež vyplýva, že 48 percent mladých voličov súhlasí s názorom, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko, ktoré nášho východného suseda napadlo. Avšak, 42 percent respondentov uviedlo, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný západ a USA. Väčšina mladých ľudí taktiež odmieta vojenskú pomoc Ukrajine. Až 61 percent si myslí, že Slovensko by nemalo posielať na Ukrajinu žiadne zbrane a vojenskú techniku, naopak, 32 percent to považuje za správne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.