MORAWIECKI: MIGRAČNÁ KRÍZA JE NAJVÄČŠÍ POKUS O DESTABILIZÁCIU EURÓPY

Podľa poľského premiéra Morawieckieho začal bieloruský prezident Alexandr Lukašenko "viesť hybridnú vojnu proti Európe". Zároveň dodal, že Poľsko "nepodľahne vydieraniu a neustúpi a bude brániť hranice Európskej únie". 

Foto SITA/AP
Dátum 21.11.2021

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v nedeľu označil migračnú krízu na poľsko-bieloruských hraniciach za "najväčší pokus o destabilizáciu Európy" od čias studenej vojny, informovala agentúra AFP.
      
Podľa Morawieckieho začal bieloruský prezident Alexandr Lukašenko "viesť hybridnú vojnu proti Európe". "Toto je najväčší pokus o destabilizáciu Európy za 30 rokov," napísal Morawiecki na sociálnej sieti Twitter. Zároveň dodal, že Poľsko "nepodľahne vydieraniu a neustúpi a bude brániť hranice Európskej únie". Morawiecki sa v nedeľu stretne so svojimi náprotivkami z pobaltských štátov, z ktorých dva taktiež zdieľajú hranice s Bieloruskom a čelia v poslednom období náporu migrantov. Migranti do Poľska, rovnako aj do Litvy a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.
      
EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko v piatok pre BBC uviedol, že je "úplne možné", že bieloruskí vojaci pomáhali migrantom dostať sa do EÚ, avšak odmietol tvrdenia, že ide o organizovanú operáciu. Poľské hranice sa z Bieloruska v posledných dňoch snaží nelegálne prekročiť menej ľudí. Podľa poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka sa tak deje preto, že Bielorusko zmenilo taktiku a smeruje teraz na poľské hranice menšie skupiny migrantov, ktoré sa však snažia o ich prekročenie na viacerých miestach.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.