MORAWIECKI: O DODÁVKE ZBRANÍ NA UKRAJINU MUSÍ ROZHODNÚŤ NATO

Poľsko je podľa premiéra Morawieckeho presvedčené, že spoločné nákupy aj výroba munície by boli v záujme všetkých členských krajín NATO a EÚ a aj v záujme Ukrajiny. 

Foto SITA/AP
Dátum 10.02.2023

Akékoľvek rozhodnutie o dodávke bojových lietadiel Ukrajine musí prísť od NATO. Povedal to v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala z webovej stránky denníka The Guardian.

"Poľsko sa rozhodne, ako postupovať, ak bude prijaté jednohlasné rozhodnutie, že na Ukrajinu môžu byť dodané bojové lietadlá," povedal Morawiecki. Morawiecki na tlačovej konferencii v Bruseli okrem toho povedal, že "niektoré krajiny" na summite EÚ nesúhlasili s jeho návrhmi týkajúcimi sa dodávok munície Kyjevu.

Poľsko je podľa neho presvedčené, že spoločné nákupy aj výroba munície by boli "v záujme všetkých členských krajín NATO a EÚ a aj v záujme Ukrajiny". Tento návrh sa však nestretol s pozitívnou reakciou niektorých členských krajín, ktoré však Morawiecki nekonkretizoval. Poľsko tiež podľa poľského premiéra "nevylučuje" uzavretie ďalších hraničných priechodov s Bieloruskom z dôvodu "rastúceho napätia" a ich možného zneužitia Rusmi a Kremľom, píše The Guardian.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski vo štvrtok oznámil, že poľsko-bieloruský hraničný priechod Bobrowniki na severovýchode krajiny bude od piatkového poludnia uzatvorený až do odvolania, a to v záujme "štátnej bezpečnosti".
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.