MORAWIECKI SA ZASTAL PÁPEŽA JÁNA PAVLA II.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v stredu na Twitteri postavil na obranu zosnulého pápeža Jána Pavla II. Reagoval na obvinenia zverejnené v médiách, že pápež ešte ako arcibiskup v Krakove kryl sexuálne zneužívanie detí katolíckymi kňazmi v Poľsku.

Foto SITA/AP
Dátum 08.03.2023

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v stredu na Twitteri postavil na obranu zosnulého pápeža Jána Pavla II. Reagoval na obvinenia zverejnené v médiách, že pápež ešte ako arcibiskup v Krakove kryl sexuálne zneužívanie detí katolíckymi kňazmi v Poľsku. Informovala o tom agentúra PAP. Súkromná televízia TVN24 v pondelok odvysielala reportáž s názvom Franciszkaňska 3 investigatívneho novinára Marcina Gutowského, ktorý vyšetroval prípady troch kňazov: Boleslawa Saduša, Eugeniusza Surgenta a Józefa Loranca.

Reportáž obsahovala obvinenia, že keď bol Ján Pavol II. ešte ako kardinál Karol Wojtyla arcibiskupom v Krakove, vedel o prípadoch sexuálneho zneužívania detí troma kňazmi, no dovolil im zostať v cirkvi a zrejme ich dokonca kryl. Morawiecki sa v stredu na Twitteri postavil na stranu zosnulého pápeža, ktorému podľa neho môže Poľsko ďakovať za veľa.

"Vojna dnes vyčíňa nielen za našou východnou hranicou," napísal Morawiecki. " Bohužiaľ existujú skupiny, ktoré sa pokúšajú viesť proti nám v Poľsku nie klasickú, ale civilizačnú vojnu. Tieto činy prekračujú medze civilizovanej diskusie. Zoznam zásluh Jána Pavla II. v prospech sveta a Poľska je nevyčerpateľný. Dôkazov, že Ján Pavol II. viedol boj proti zlu, aj v samotnej cirkvi, je mnoho. Dôkazy, že by takéto činy vedome ignoroval, neexistujú alebo sú veľmi, veľmi pochybné," dodal.

Svedectvá výpovede a dôkazy od bývalých tajných služieb z komunistickej éry prenasledovali Jána Pavla II. celé desaťročia a že tieto útoky boli "súčasťou širších civilizačných súvislostí" a prišli od skupiny snažiacej sa zrušiť "tradíciu, kultúru a normálnosť". "Dnes sa staviam na obranu nášho milovaného pápeža, pretože tak ako drvivá väčšina mojich krajanov viem, že ako národ vďačíme Jánovi Pavlovi I. za veľmi veľa," napísal Morawiecki a dodal: "Možno za všetko."

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.