MORAWIECKI: VERÍM, ŽE NEMECKO SCHVÁLI DODANIE TANKOV LEOPARD 2 NA UKRAJINU

Mateusz Morawiecki, poľský premiér: Neverím, že Nemecko rýchlo neschváli odovzdanie tankov Leopard 2 Ukrajine. Kyjev potrebuje moderné, západné tanky. Pre stabilitu a pre mier je dôležité prestať konať zdržanlivo a začať ponúkať Ukrajine skutočnú podporu tak, ako to robia Poľsko, USA a Británia.

Foto SITA/AP
Dátum 16.01.2023

Poľský premiér Mateusz Morawiecki verí, že Nemecko schváli plán Poľska na zaslanie tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Povedal to v pondelok pred avizovaným rozhovorom s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o tomto pláne. Poľský prezident Andrzej Duda oznámil ochotu poskytnúť Ukrajine 14 tankov Leopard 2 minulú stredu po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v západoukrajinskom meste Ľvov.

Tieto tanky sú navrhnuté a vyrobené v Nemecku. Berlín teda musí v súlade s platnými dohodami každú dodávku nemeckých zbraní tretím stranám vopred schváliť. „Neverím, že Nemecko rýchlo neschváli odovzdanie tankov Leopard 2 Ukrajine,“ povedal poľský premiér. Dodal, že Kyjev potrebuje „moderné, západné tanky“.

Británia v sobotu prisľúbila Ukrajine dodanie 14 tankov Challenger 2. Stala sa tak prvou západnou krajinou, ktorá poskytne ukrajinskej armáde tanky na boj proti ruským jednotkám.  Morawiecki tvrdí, že Poľsko je tiež pripravené Kyjevu dodať tanky a poukázal na to, že vojna na Ukrajine ohrozuje aj bezpečnosť Poľska. „Pre stabilitu a pre mier... je dôležité prestať konať zdržanlivo a začať ponúkať Ukrajine skutočnú podporu tak, ako to robia Poľsko, USA a Británia,“ dodal poľský premiér.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.