MOSKVA ODPOVEDÁ: AK PRAHA NECHCE KONEVA, MY NECHCEME PRAŽSKÚ STANICU METRA

Orgán ruskej vlády navrhol premenovať stanicu moskovského metra nesúcu meno českej metropoly po tom, ako dal pražský magistrát nedávno odstrániť sochu sovietskeho maršala Ivana Koneva

Foto ARCHÍV
Dátum 17.04.2020

MOSKVA 17. apríla (TASR/extraplus.sk) - Orgán ruskej vlády navrhol premenovať stanicu moskovského metra nesúcu meno českej metropoly Praha po tom, ako dal pražský magistrát nedávno odstrániť sochu sovietskeho maršala Ivana Koneva. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Slobodná Európa.

Premenovanie stanice Pražskaja (Pražská) na Maršala Koneva navrhla Spoločenská rada, ktorá je orgánom ruského ministerstva obrany. Rada podľa ruských médií uviedla, že návrh je "reakciou" na odstránenie Konevovej sochy v Prahe. O podporu pri presadzovaní svojho návrhu listom požiadala ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

Socha, ktorú vztýčila vláda bývalej ČSSR v máji 1980, bola od pádu totality v roku 1989 často poškodzovaná. Českí predstavitelia uviedli, že socha bude premiestnená inam a na jej mieste vyrastie pamätník účastníkov Májového povstania pražského ľudu. Moskva proti tomuto kroku vehementne protestovala. Šojgu požiadal svojho českého partnera Lubomíra Metnara, aby sochu odovzdal Rusku. Ten to však odmietol s tým, že socha nepatrí štátu, ale mestu Praha.

Konev velil jednotkám Červenej armády, ktoré ako prvé spojenecké sily vstúpili v máji 1945 do Prahy, už oslobodenej miestnym odbojom. Konev sa však podieľal aj na krvavom potlačení povstania v Maďarsku v roku 1956. Podľa niektorých historikov Konev zohral úlohu pri plánovaní invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.