MOSKVA OZNAČILA POSKYTNUTIE STÍHAČIEK MIG-29 UKRAJINE ZA PORUŠENIE ZMLUVNÝCH ZÁVÄZKOV

FSVTS pripomína, že ruská strana si počas celého obdobia plnila svoje záväzky udržiavať lietadlá v stave pripravenosti na boj. V minulom roku však slovenská strana deklarovala vypovedanie tejto zmluvy. Otázky vrátenia drahého vybavenia dovezeného na údržbu lietadiel ruskej strane v rámci zmluvných záväzkov, ako aj úhrady za už poskytnuté služby zostali nevyriešené.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 09.04.2023

Federálna služba pre vojensko-technickú spoluprácu (FSVTS) Ruska sa vo vyhlásení vyjadrila k poskytnutiu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Tento akt označila za porušenie zmluvných záväzkov a medzinárodných noriem vývoznej kontroly zo strany Slovenska.

FSVTS uviedla, že Slovensko hrubo porušilo svoje medzinárodné záväzky týkajúce sa reexportu zbraní ruskej výroby, ako sa uvádza v článku 6 Dohody medzi vládou Ruskej federácie a vládou Slovenskej republiky o vojensko-technickej spolupráci z 29. apríla 1997: „Každá zo zmluvných strán bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany nepredá alebo neodovzdá tretím krajinám zbrane a vojenskú techniku, technickú dokumentáciu na ich výrobu, informácie a materiál získaný alebo nadobudnutý ako výsledok dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce...“

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď zároveň oznámil, že „v archívoch [slovenského ministerstva obrany] sa takýto dokument nenašiel“. Podľa FSVTS môžu tieto výsledky „vyšetrovania“ slovenskej strany svedčiť o snahe Jaroslava Naďa zavádzať medzinárodné spoločenstvo.

V tejto súvislosti je ochotná slovenskej strane pomôcť tým, že jej poskytne kópiu originálu príslušného medzivládneho dokumentu, ktorý sa zachoval v archívoch Ruskej federácie. Pripomína, že dodávka stíhačiek MiG-29 na Slovensko sa uskutočnila na základe zmluvy podpísanej s Ministerstvom obrany SR 8. júla 1993.

V článku 14.6 tejto zmluvy sa uvádza, že „zákazník nebude bez súhlasu dodávateľa predávať alebo darovať formálne alebo fakticky dodavaný špeciálny majetok a technickú dokumentáciu alebo informácie o nich do tretích krajín, ani umožňovať používanie uvedeného špeciálneho majetku a technickej dokumentácie tretím stranám alebo akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe okrem úradníkov alebo špecialistov z krajiny zákazníka“.

Bratislava teda podľa FSVTS porušila nielen príslušnú medzivládnu dohodu, ale aj svoje zmluvné záväzky. Okrem toho v roku 2009 uzavrelo Ministerstvo obrany SR zmluvu so spoločnosťou RSK MiG, a. s., na abonentnú údržbu lietadiel MiG-29 Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

FSVTS pripomína, že ruská strana si počas celého obdobia plnila svoje záväzky udržiavať lietadlá v stave pripravenosti na boj. V minulom roku však slovenská strana deklarovala vypovedanie tejto zmluvy. Otázky vrátenia drahého vybavenia dovezeného na údržbu lietadiel ruskej strane v rámci zmluvných záväzkov, ako aj úhrady za už poskytnuté služby zostali nevyriešené.

„Napriek opakovaným návrhom ruskej FSVTS a ruských dodávateľov na civilizované riešenie situácie sa slovenské ministerstvo obrany vyhýbalo rokovaniam a riešeniu týchto otázok. Vybavenie dodané v podmienkach dočasného dovozu je naďalej v nelegálnom držaní slovenskej strany a môže byť presunuté na Ukrajinu,“ dodáva FSVTS. Podľa jej odhadu uvedené argumenty nesporne poukazujú na porušenie nielen zmluvných záväzkov, ale aj medzinárodných noriem kontroly vývozu zo slovenskej strany.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.