MOSLIMSKÁ INVÁZIA POKRAČUJE

Milan Uhrík: Budem apelovať na mojich kolegov v slovenskom parlamente, aby dávali pozor na kroky novej vlády, nech sa jedného rána nestane, že sa zobudíme na Slovensku ako hostia vo vlastnej krajine.

Foto TASR/AP
Dátum 07.03.2020

BRATISLAVA 7. marca (Extra plus) - Situácia na turecko-gréckych hraniciach je kritická. Podpredseda ĽS Naše Slovensko a poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík preto spolu s ďalšími 41 europoslancami podpísal žiadosť vedeniu Európskej komisie o okamžité zabezpečenie vonkajších hraníc Európy, o poskytnutie celoeurópskej pomoci Grécku a o zabezpečenie informovania imigrantov, že vonkajšie hranice EÚ sú pre nelegálne prechody zatvorené a nemajú k nim chodiť.

Taktiež si ako člen delegácie medzi európskym a tureckým parlamentom dohodol na budúci týždeň stretnutie s tureckým veľvyslancom pre EÚ v Bruseli. „Pána veľvyslanca sa budem rázne pýtať, čo má tento nátlak s imigrantmi znamenať a budem žiadať jasné záruky toho, že Turecko prestane s politickým vydieraním EÚ. Okrem toho som v piatok 6. marca 2020 poslal ministerke vnútra Denise Sakovej a prezidentke SR a najvyššej veliteľke ozbrojených síl SR varovné listy, aby sa začali touto vážnou medzinárodnou hrozbou zaoberať. Pretože ak sa státisícom nelegálnym imigrantov podarí prelomiť vonkajšie hranice EÚ v Grécku, tak Európa a s ňou aj Slovensko bude čeliť imigračnej, bezpečnostnej a humanitárnej kríze nevídaných rozmerov,“ uviedol Uhrík. K mimoriadne vážnej situácii sa vyjadril aj vo videu, ktoré nájdete na konci článku.

Situácia sa dramaticky zhoršila v deň konania parlamentných volieb na Slovensku, kedy turecká vláda otvorila hranice pre tri a pol milióna migrantov, ktorých zadržiavala na svojom území. „Po tisíckach ich preváža na hranice Európy autobusmi, ktoré im sama platí. Podľa posledných informácií ženie turecká polícia k hraniciam s Európou 130-tisíc migrantov. Chce ich použiť ako baranidlo na prerazenie hraníc Európy. Za nimi rozostavala tisíce ťažko ozbrojených policajtov, aby migrantom zabránili vrátiť sa naspäť. Ide o vysoko organizovanú záležitosť. V utečeneckom tábora Moria dostali všetci imigranti SMS správu, v ktorej sa píše, že hranice sú otvorené a v prístave Militer na nich čaká loď, ktorá ich prevezie na grécku pevninu,“ uvádza vo videu podpredseda ĽS Naše Slovensko Miroslav Suja. 

Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nedodržiava Európska únia vzájomnú zmluvu z roku 2016, podľa ktorej sa Brusel zaviazal vyplatiť Turecku doslova výpalné vo výške šesť miliárd eur. EÚ z týchto peňazí zatiaľ vyplatila „len“ 3,7 miliardy. Je tiež dôležité pripomenúť, že do Európy prúdia prevažne ekonomickí migranti a mnohí európski lídri na čele s Angelou Merkelovou mlčia. Vzhľadom na to, že v Nemecku je početná, viac ako sedemmiliónová komunita Turkov jej ani nič iné neostáva.

„Európa musí v týchto ťažkých časoch držať spolu presne tak, ako držala spolu v 17. storočí, keď čelila masívnej islamskej invázii z Osmanskej ríše. Vtedy sa európske národy zjednotili a spoločnej sa tejto invázii ubránili. Budem apelovať na mojich kolegov v slovenskom parlamente, aby dávali pozor na kroky novej vlády, aby sa z neopatrnosti alebo z nedbanlivosti jedného rána nestalo, že sa zobudíme na Slovensku ako hostia vo vlastnej krajine,“ dodal na záver videa Milan Uhrík.