MUSKOVA SPOLOČNOSŤ IMPLANTOVALA PRVÝ ČIP DO MOZGU ČLOVEKA, TEN VIE MOBIL OVLÁDAŤ MYSĽOU

Ambíciou je pomôcť liečiť neurologické poruchy ako amyotrofická laterálna skleróza alebo Parkinsonova choroba a možno raz dosiahnuť aj symbiotický vzťah medzi ľuďmi a umelou inteligenciou.

Foto SITA/AP
Dátum 30.01.2024

Spoločnosť Neuralink po prvý raz implantovala čip do ľudského mozgu. Pacientovi sa údajne darí dobre. Podľa agentúry Reuters o tom v pondelok informoval zakladateľ startupovej spoločnosti Elon Musk s tým, že by tento produkt mohol uľahčiť život ľuďom bez funkčných končatín. "Prvé výsledky ukazujú sľubnú aktivitu neurónov," u operovaného pacienta napísal Musk na sieti X.

"Prvý produkt Neuralink sa volá Telepathy," dodal. Vysvetlil, že umožňuje ovládať telefón alebo počítač a prostredníctvom nich takmer akékoľvek zariadenie len pomocou mysle. Prvými používateľmi tejto technológie by podľa Muska mohli byť ľudia, ktorí prišli o schopnosť používať svoje končatiny.

"Predstavte si, že by (anglický teoretický fyzik, kozmológ a spisovateľ) Stephen Hawking dokázal komunikovať rýchlejšie ako pisár na stroji alebo dražiteľ. V tom je pointa," objasnil Musk. Povolenie na implantovanie takýchto zariadení do mozgov ľudských pacientov dostala spoločnosť Neuralink v septembri 2023 a následne začala s náborom dobrovoľníkov. Podľa Reuters šlo o významný míľnik v ambíciách startupu pomôcť pacientom s paralýzou a množstvom ďalších neurologických problémov.

Ambíciou je pomôcť liečiť neurologické poruchy ako amyotrofická laterálna skleróza alebo Parkinsonova choroba a možno raz dosiahnuť aj symbiotický vzťah medzi ľuďmi a umelou inteligenciou, konštatovala vo svojej správe agentúra AFP.

Pred ľuďmi sa testovanie čipu uskutočnilo na opiciach, ktoré boli "v stave blízkom smrti", ako uviedol Musk s vysvetlením, aby sa "minimalizovalo riziko pre zdravé opice". Podľa agentúry Reuters počas experimentu mali opice kŕče, paralýzu i opuch mozgu.

AFP pripomenula, že Muskova spoločnosť nie je jediná, ktorá sa snaží dosiahnuť pokrok v oblasti výskumu rozhrania mozog-stroj alebo mozog-počítač. Austrálska spoločnosť Synchron implantovala svoje prvé zariadenie pacientovi v USA v júli 2022.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.