MÚZEUM V OSVIENČIME NEPOZVALO PREDSTAVITEĽOV RUSKA NA VÝROČIE OSLOBODENIA TÁBORA

Piotr Sawicki,hovorca múzea: Z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nebudú predstavitelia Ruskej federácie pozvaní na spomienkovú ceremóniu pri príležitosti 78. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou.

Foto sita/AP
Dátum 26.01.2023

Múzeum v Osvienčime v stredu informovalo, že z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nebudú predstavitelia Ruskej federácie pozvaní na spomienkovú ceremóniu pri príležitosti 78. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Červenou armádou. TASR správu prevzala z agentúry AFP. 

"V súvislosti s agresiou voči slobodnej a nezávislej Ukrajine neboli ruskí predstavitelia pozvaní na tohtoročnú spomienkovú ceremóniu," uviedol hovorca múzea Piotr Sawicki. Výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vo vtedajšom okupovanom Poľsku tento rok pripadá na piatok 27. januára.

Tento deň je zároveň aj Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý v roku 2005 ustanovilo Valné zhromaždenie OSN. Až doposiaľ sa predstavitelia Ruskej federácie zúčastňovali na spomienkovej ceremónii každý rok. Jej delegát na nej obyčajne vystúpil aj s príhovorom. Riaditeľ múzea Piotr Cywinski vyhlásil, že "zo zrejmých dôvodov sa nemohol podpísať list, v ktorom by ruského veľvyslanca niekam pozýval".

Vyjadril tiež nádej, že situácia sa v budúcnosti zmení, no bude to ešte dlho trvať. "Rusko bude potrebovať veľmi dlhý čas a hlbokú sebareflexiu na to, aby sa mohlo vrátiť na zhromaždenia civilizovaného sveta," povedal Cywinski.

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, vybudovaný nacistickým Nemeckom na území okupovaného Poľska, sa stal celosvetovým symbolom holokaustu. V rokoch 1940–1945 tam prišlo o život až milión židov a ďalších 100.000 osôb nežidovského pôvodu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.