NA AMERICKÚ BLOKÁDU DOPLÁCAJÚ KUBÁNCI ŽIVOTMI

Yamila S. P. Montes: Po nástupe Joea Bidena sa nič nezmenilo k lepšiemu. USA sa tvária, že chcú svetový mier, ich činy však svedčia o opaku.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 27.10.2021

Ostrov slobody v Karibiku desaťročia húževnato odoláva tlaku USA, ktoré naň útočia prostredníctvom likvidačnej blokády a nekonečných sankcií. V uplynulých mesiacoch mainstreamové médiá priniesli informácie o nepokojoch na Kube spojených s nedostatkom potravín, liekov či elektrickej energie. Podľa veľvyslankyne Kubánskej republiky na Slovensku Yamily Sonie Pity Montesovej je situácia v dôsledku pandémie koronavírusu a negatívnych následkov blokády jednoznačne veľmi ťažká, Američania si však z pandémie urobili svojho spojenca a vďaka médiám ju zákerne zneužili a snažia sa prekrútiť realitu tak, aby vyhovovala ich cieľom.

Ako to v súčasnosti vyzerá na Kube?

Situácia na Kube je pokojná a život ide ďalej úplne normálne. Tak ako zvyšok sveta, aj my čelíme ťažkej situácii v súvislosti s pandémiou. Samozrejme, chýbajú nám niektoré lieky a potraviny, ale nie je to také zlé, ako opisujú médiá, keďže obyvatelia Kuby môžu stále rátať s náležitou zdravotnou starostlivosťou a ochranou, ktorú im poskytuje štát.

V lete svet obleteli zábery z masívnych protestov, ktoré sa mali 11. júla odohrať na Kube. Viete to vysvetliť?

Udalostiam predchádzala silná komunikačná kampaň, ktorá prebiehala najmä na sociálnych sieťach. Kubu prezentovali ako krajinu bez perspektívy a možností. Snažili sa zdiskreditovať kubánsky ľud aj vládu a podnecovať násilie a nenávisť. Je dôležité povedať, že na Kube neprebehli sociálne protesty a neprišlo ani k žiadnym represiám, toto je len hanebné ohováranie. Ľudia mali najmä kvôli americkej blokáde a aj kvôli našim vlastným ťažkostiam s elektrickými elektrárňami na niektorých miestach problém s elektrickým prúdom a áno, niektorí boli skutočne nespokojní, niektorí zmanipulovaní a povzbudzovaní zo zahraničia, ale išlo najmä o dobre organizovaný pokus vyvolať chaos, destabilizáciu krajiny anepokoje. Išlo o násilné a agresívne protesty a mnoho ľudí sa ich práve kvôli tomuto rozhodlo opustiť.

Kto tento protest organizoval?

Môžeme potvrdiť, že protest organizovali a financovali USA cez sociálne siete a masmédiá, ktoré boli ochotné vytvoriť túto skľúčenú atmosféru a šíriť paniku, násilie a nedisciplinovanosť. Odsudzujeme terorizmus z ich strany a najmä zo strany Floridy. 11. júla médiá dokonca manipulovali fotografiami, mnohé ani neboli z Kuby, manipulovalo sa dokonca príspevkami na sociálnej sieti Twitter, ktoré boli automaticky generované tak, aby šírili negatívne správy a podnecovali násilie. Protesty boli naozaj veľmi násilné. Hoci sú teraz prezentované ako pokojné zhromaždenia, v skutočnosti bolo spáchaných mnoho vandalských činov a všetci o tom vedia.

Čo bolo cieľom týchto nepokojov?

Vyprovokovať nestabilitu a narušiť ústavný poriadok na Kube. Ide o veľmi pokrytecký prístup. Chceli zvrhnúť našu revolúciu. Biely dom a jeho spojenci majú veľmi pokrytecký prístup. USA šíria informácie o tom, čo všetko ľuďom na Kube chýba, ale už zabudnú spomenúť, že je to najmä v dôsledku blokády, ktorú na Kubu uvalili, keďže táto je hlavnou prekážkou pre rozvoj našej krajiny. Je to pre nás desaťročia trvajúci horor, na ktorý doplatili mnohí ľudia životmi, keď sa nemohli dostať napríklad k liekom, technológiám a typom liečby, ktoré by ich zachránili.

Boli protesty násilné?

Nedá sa povedať, že šlo o celkom mierumilovné protesty. Protestujúci spáchali množstvo násilných trestných činov, mnohí dokonca rabovali. V ten istý deň však polícia s pomocou občanov dostala veci pod kontrolu. Mnohí, ktorí vyšli do ulíc, si totiž rýchlo uvedomili, o čo ide. Uvedomili si, že sa niekto pokúša zvrhnúť ich revolúciu a krajinu obránili.

Hovorili ste, že blokáda je pre vás čosi ako epidémia. Ako konkrétne sa prejavuje?

Blokáda zo strany USA sa prejavuje v každej oblasti nášho hospodárstva a veľmi negatívne postihuje aj naše programy rozvoja, ktoré sme vypracovali pre jednotlivé sektory. Takto táto blokáda nášmu ľudu spôsobuje množstvo problémov a ťažkostí. Uvediem jeden príklad, niektoré základné potraviny musím dovážať z veľmi vzdialených krajín, ktoré sú ochotné s nami spolupracovať a neboja sa vyhrážok zo strany USA. Toto má pravdaže dopad aj na cenu daných produktov, nehovoriac o čase, ktorý nám trvá dopraviť zásielku na Kubu. Na začiatku pandémie nám čínska spoločnosť Alibaba chcela poskytnúť dar v podobe zdravotnícke materiálu, zazmluvnená prepravná spoločnosť nám ich však odmietla dodať argumentujúc, že ich hlavným akcionárom je severoamerická spoločnosť. Snažili sa zamedziť nám prístup k pohonným látkam a všetci vieme, že bez pohonných látok nemôže fungovať žiadna krajina. Tlačia napríklad na dodávateľov a prepravcov ropy. Blokáda sa dotýka i turizmu. USA sabotovali lety na Kubu, zakazovali výletným lodiam plaviť sa k nám, pridali Kubu na zoznam krajín podporujúcich terorizmus, čo je veľmi nemorálne a pokrytecké rozhodnutie.

Viete vyčísliť, koľko vás blokáda zo strany USA dosiaľ stála?

Ak si vezmeme napríklad obdobie od apríla 2019 do marca 2020, možno škodu vyčísliť na 5 570 300 000 dolárov. Chcela by som však zopakovať, že toto sa odzrkadľuje v ľudskom utrpení, bolesti a v nedostatku, ktorým trpia naši občania.

Vidíte nejaký priestor na zlepšenie vzťahov s USA?

S Američanmi chceme mať normálne, civilizované, konštruktívne vzťahy tak ako s ostatnými krajinami medzinárodného spoločenstva. Nezáleží to však len od nás. A pritom počas Obamovej vlády sa ukázalo, že sa s Američanmi nemusíme milovať, ale môžeme sa rešpektovať.

Zmenila sa situácia vo vašich vzťahoch po nástupe prezidenta Joea Bidena?

Nový americký prezident Joe Biden aplikuje rovnakú zahraničnú politiku ako jeho predchodca Donald Trump. Vláda USA hovorí, že chce mier vo svete, ale ich skutky svedčia o opaku. Čo sa týka Kuby, opakujem, že Spojené štáty aplikujú rovnakú politiku, ako predchádzajúci prezident. Vnímame akúsi ľahostajnosť k opatreniam, ktoré proti Kube prijal Trump. Napriek tomu Kuba aj naďalej bojuje za mier, otvorenie dialógu a zlepšenie vzťahov. Tieto vzťahy však musia byť založené na vzájomnom rešpekte, keďže máme právo požadovať, aby sme za rokovacím stolom boli braní ako rovnocenní partneri.

Po nástupe Joea Bidena do úradu sa vyostrili aj americko-ruské vzťahy. Aké vzťahy má s Ruskom Kuba?

Rusko je našim dôležitým strategickým partnerom po všetkých stránkach. Máme vynikajúce vzťahy v hospodárskej, finančnej, obchodnej a pravdaže aj politickej sfére. Dokonca prijímame a vysielame delegácie na vysokej vládnej úrovni. Ide o vzťah založený na vzájomnej dôvere. Zároveň máme aj veľké očakávania do budúcnosti. Dokonca môžeme povedať, že za posledné roky významne vzrástol počet ruských turistov, ktorí cestujú na Kubu. Rusko nás taktiež podržalo v čase tejto strašnej pandémie, keď nám poslalo dary, ktoré nám mali pomôcť v boji proti covidu. Rusko taktiež obhajuje zvrchovanosť Kuby a odmieta politiku zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny, rovnako ako odmieta vyhrážky Spojených štátov.

Aká je v krajine situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu?

Tak ako všade vo svete, aj na Kube je situácia náročná, v porovnaní so svetom však pandémiu nezvládame najhoršie. Máme 11 miliónov obyvateľov a do 16. októbra sme evidovali 8058 obetí, čo predstavuje 0,86-percentnú úmrtnosť. Vo svete je toto percento na úrovni 2,04 percenta. Napriek ťažkej situácii sme boli ochotní poslať našich lekárov na pomoc 59 krajinám sveta a pomáhali sme napríklad v Taliansku práve počas najhoršej situácie na jar minulého roka.

Napriek silnej blokáde ste ako jediný štát Latinskej Ameriky vyvinuli vlastné očkovacie látky. Aké máte v tejto oblasti ambície?

Našim cieľom je do konca tohto roka zaočkovať všetkých obyvateľov Kuby, vrátane detí od dvoch rokov. Riaditeľ Národného epidemiologického ústavu Ministerstva verejného zdravotníctva, Francisco Durán, zdôraznil, že ak budeme aj naďalej očkovať takýmto tempom, v novembri tohto roku by sme mali mať zaočkovaných 90 % obyvateľov. Durán zdôraznil, že fakt, že za posledné dni výrazne klesol počet nakazených, hospitalizovaných pacientov a počet úmrtí v dôsledku koronavírusu, dokazuje účinnosť našich vakcín. Treba zdôrazniť, že obyvateľov očkujeme našimi vlastnými vakcínami: Abdala, Soberana 02 a Soberana Plus. Navyše sme vyvinuli dve ďalšie vakcíny, ktoré sú vo fáze klinických skúšok. Požiadali sme WHO o uznanie našich vakcín na núdzové použitie.  Chceli by sme zdôrazniť, že podľa stránky Our World in Data je Kuba vzhľadom na počet obyvateľov krajinou, ktorá zaočkovala najviac obyvateľov aspoň prvou dávkou – 80 %. Dokonca predbehla Kanadu, Taliansko, Francúzsko, Japonsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a Spojené štáty.

Aký vzťah majú Kubánci k očkovaniu?

Neexistuje u nás antivaxerské hnutie. Ľudia dôverujú našej medicíne a neboja sa. Do 16. októbra bolo kompletne zaočkovaných 60,3 percent obyvateľov (6 748 348 osôb) vrátane rekonvalescentov, ktorí boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny Soberana Plus vyvinutou Inštitútom pre očkovacie látky Finlay.

Avizovali ste, že od 15. novembra Kuba o čosi viac otvorí svoje hranice pre turistov. Aké budú podmienky?

Hranice Kuby nie sú zatvorené ani teraz. Od 7. novembra sa však zjednodušia zdravotnícke protokoly a za prísnych hygienických podmienok by sme radi privítaliväčšie množstvo turistov keďže práve príjmy z turizmu sú pre nás mimoriadne dôležité. Aby turisti po príchode do krajiny nemuseli nastúpiť do povinnej karantény, budú sa musieť preukázať potvrdením o očkovaní jednou z očkovacích látok zaregistrovaných v krajine pôvodu alebo negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Dá sa povedať, že Európa aj USA diskriminujú vakcíny, ktoré neschválili ich liekové agentúry. Plánuje aj Kuba robiť rozdiely v tom, čím budú turisti zaočkovaní?

Nie, budeme akceptovať vakcíny, ktoré schválili jednotlivé agentúry na kontrolu liečiv v krajinách pôvodu našich návštevníkov. Našim cieľom je ochrániť tak turistov, ako i našich obyvateľov a určite nechceme nikoho diskriminovať. V tejto náročnej situácii by spolu štáty mali skôr spolupracovať, nie hádzať si polená pod nohy.

Ako by ste charakterizovali slovensko-kubánske vzťahy?

So Slovenskom máme konštruktívne vzťahy založené na vzájomnom rešpekte, pre ktoré je typické pochopenie a spolupráca. Vážime si, že Slovensko každoročne v rámci EÚ hlasuje v OSN proti blokáde USA. Nepodporujete vonkajšie zasahovanie do vnútorných záležitostí Kuby a to vnímame ako vyjadrenie rešpektu. Naše vzťahy sú založené na historickej tradícii. Veľmi ma teší, že aj mladí Slováci si Kubu spájajú s Fidelom Castrom a kvalitným zdravotníctvom.

Vaša funkcia veľvyslankyne na Slovensku onedlho končí. Čo ste si tu najviac obľúbili?

Nádhernú prírodu, príjemnú klímu, výbornú kuchyňu a srdečných ľudí, ktorí ma ako Kubánku vnímali vždy veľmi srdečne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.