NA COVID NEMUSELO UMRIEŤ TOĽKO ĽUDÍ! SLOVÁCI ŽIADAJÚ PARLAMENT PREVERIŤ ZLYHANIA VLÁDY

Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s vysokou úmrtnosťou, pričom podľa odborných odhadov bolo možné lepším manažmentom pandémie zachrániť ďalších 15- až 20-tisíc životov, tvrdí iniciatíva Mali ešte žiť.

Foto TASR/DANO VESELSKÝ
Dátum 21.11.2023

Iniciatíva „Mali ešte žiť“ požiadala predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby na rokovanie Národnej rady SR zaradil bod o požiadavkách petície súvisiacej s manažmentom pandémie COVID-19. Petíciu podpísalo od apríla tohto roka 40-tisíc ľudí. „Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s vysokou úmrtnosťou, pričom podľa odborných odhadov bolo možné lepším manažmentom pandémie zachrániť ďalších 15- až 20-tisíc životov,“ tvrdí iniciatíva. Medzi kľúčové požiadavky petície patrí zriadenie dočasnej komisie parlamentu na prešetrenie postupu kompetentných pri riadení pandémie. „Účelom petície bolo poukázať na zlyhanie orgánov verejnej moci v súvislosti s manažmentom pandémie COVID–19. Cieľom bolo vyzvať poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby sa petíciou zaoberali, prerokovali ju, vyhodnotili jej závery a následne prijali k nej uznesenie,” povedal organizátor petície Rado Baťo.

Iniciatíva vo svojom návrhu uznesenia požaduje, aby parlament zobral petíciu na vedomie a skonštatoval, že je nevyhnutné identifikovať jednotlivé zlyhania orgánov verejnej moci, respektíve konkrétnych zodpovedných osôb. Poukazujú pritom na závery štúdie „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)“, podľa ktorej orgány verejnej moci zodpovedné za manažovanie pandémie COVID-19 aj konkrétne osoby v ich vedení mohli svojím konaním spôsobiť viac ako 20 000 odvrátiteľných úmrtí. Iniciatíva navrhuje, aby parlament požiadal generálneho prokurátora, aby bezodkladne preveril zákonnosť postupu vlády, ministerstiev financií, hospodárstva, vnútra a zdravotníctva a tiež Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky v súvislosti s prijímaním epidemiologických opatrení počas druhej a tretej vlny pandémie.

Taktiež chce, aby minister spravodlivosti, hlavný hygienik a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu spoločné stanovisko k spomínanej štúdii. Od vedenia zdravotných poisťovní požadujú predloženie údajov ohľadom úmrtí poistencov za obdobie od marca 2020 do februára 2022, ktorí mali kontakt s diagnózou COVID-19 počas troch mesiacov pred svojím úmrtím. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR by mal podľa ich návrhu predložiť správu o materiálnej pripravenosti počas pandémie, „a to najmä konkrétny stav štátnych hmotných rezerv za každý kalendárny týždeň v období od rokov 2020 až 2022.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.