NA DOLNEJ ZEMI

Slováci v Srbsku si pripomenú storočnicu národných slávností

Foto ARCHÍV
Dátum 06.08.2019

BRATISLAVA 6. augusta (TASR/Extra plus) – Krajanská komunita v srbskej Vojvodine oslávi najbližší augustový víkend (9. - 11. 8.) 100. výročie vzniku Slovenských národných slávností. O podrobnom programe vrcholiacich osláv v Báčskom Petrovci – kultúrnom a duchovnom centre slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku - informuje stránka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).

"Slávnosti sú prehliadkou všetkého, čo si generáciami zachovali, rozvíjali a dodnes hrdo potvrdzujú generácie Slovákov, ktoré takmer pred 300 rokmi osídľovali v oblasti súčasnej srbskej Vojvodiny Dolnú zem,“ pripomenul Ľudo Pomichal z ÚSŽZ. Dodal, že účastníci slávností môžu vidieť množstvo kultúrnych vystúpení, dokumentujúcich folklórne tradície, ale i súčasnú tvorbu krajanských divadelných súborov, výtvarných umelcov i spisovateľov. Súčasťou podujatia bude aj stretnutie slovenských dolnozemských učiteľov a promócia bakalárov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej sv. Alžbety v Bratislave, Detašovaného pracoviska Martina Luthera v Báčskom Petrovci. Program spestria prezentácie záujmových a kultúrnych spolkov, takisto rôzne športové zápolenia či súťaž vo varení králičieho paprikáša. Múzeum vojvodinských Slovákov sprístupnení počas SNS 2019 najstarší dom v Báčskom Petrovci.

Na tohtoročných slávnostiach sa v piatok (9. 8.) osobne zúčastní aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR má podľa webu ÚSŽZ zastupovať štátny tajomník Lukáš Parízek.

Prvé národné slávnosti Slovákov sa uskutočnili 28. augusta roku 1919. Po zrušení Matice Slovenskej v Juhoslávii sa pokračovalo v ich organizácii do roku 1953. Slovenské národné slávnosti boli znovu obnovené spolu s obnovením činnosti Matice slovenskej v Srbsku v roku 1990. V roku 2009 Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku vyhlásila Slovenské národné slávnosti za sviatok všetkých Slovákov žijúcich v Srbsku.