NA DÚHOVEJ VLNE

Na rušnom námestí Dupont Circle v centre Washingtonu necítite zbytočné strkance okoloidúcich, skôr nežné dotyky teplého osadenstva obdivujúceho vo vitrínach trafík chrumkavé snímky krásavcov rovnakého pohlavia. Hádate správne – priestranstvo je oázou americkej inakosti a svoje miesto v strede metropoly USA si vydobylo ešte desaťročia pred „slovenskou“ odnožou LGBTI. Nevedno, či pri inšpiratívnych cestách po Spojených štátoch práve toto miesto očarilo aj prezidenta všetkých Slovákov a milujúceho otca Andreja Kisku.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 06.03.2015

Kiskove piruety

Jeho najnovšie piruety však dávajú tušiť, že jeho tútorom sa po februárovom referende o rodine, poctivo odignorovanom najväčšími demokratmi, zapáčilo vyniesť popularitu hlavy štátu práve na tejto dúhovej vlne. Už štvrť roka pred plebiscitom, zorganizovaným Alianciou za rodinu (AzR), Kiska verejnosti prezradil, že je „človekom konzervatívnym“. Preto si predsavzal nielen zúčastniť sa na referende, ale aj kladne odpovedať na prvé dve otázky. Zhrňme si teda jeho odpovede.

Na otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať nijaké iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie detí a ich následná výchova?“ Kiska odpovedal kladne. No zrejme v snahe nevyzerať príliš rodinne prišiel do hlasovacej miestnosti pre istotu bez manželky a zabudol sa aj tradične nahlúplo usmievať pri komunikácii s médiami.

Po vyhlásení výsledkov o neplatnosti referenda poradcovia Kisku presvedčili, že išlo o fiasko. Zrejme mu nedocvaklo, že takmer miliónová podpora stúpencov AzR v mnohom nezaostala za jeho víťazným výsledkom v prezidentských voľbách, ohlušených bilbordovou kampaňou za pochybne získané peniaze. Nepochopil tiež, že nezúčastnení v referende nemuseli byť proti, a tak sa rozhodol loviť v týchto vodách. Začal od dúhových plytčín LGBTI.

S omylom prírody

A tak prezident v ďalšom salte mortale znezrady zistil, že „voči LGBTI máme dlh“. Čo im dlžíme, neprezradil. Vari zabezpečenie schopnosti gejov rodiť? Chcelo by to bližšie vysvetlenie, veď Kiska ako majiteľ splátkových spoločností vie o dlhoch svoje.

Zatiaľ sa môže pripravovať na ďalší dúhový pochod, na ktorého čele by mohol spočinúť. A pri vhodnom outfite týchto „decenťákov“ by mohol pôsobiť aspoň tak dôstojne ako nedávno po boku omylu prírody zvaného Conchita Wurst. S tým (s tou) sa stal v decembri osobnosťou roka Hríbovho .týždňa, čo dozaista dotvára majestát prezidenta civilizovaného štátu.

Navyše by teplo-lesbickému sprievodu mohol kormidlovať alegorický voz – aspoň niečo v štáte by naozaj riadil. Za socializmu koloval vtip: „Načo má prezident telefón? Aby mohol aspoň do niečoho hovoriť.“ Zdá sa, že v prípade Kisku nejde o vtip, pokojne si môže zavolať za Atlantik a spýtať sa, ako sa zavďačiť gejom a lesbám. Počas tajne nahratého telefonátu by mu isto odpovedali.