NA LETISKÁ V SUSEDNÝCH ŠTÁTOCH SA DOSTANEME AJ BEZ TESTU

"Spolu s Rakúskom a Českom zároveň intenzívne pracujeme na vzájomnom uznávaní antigénových testov. S Rakúskom už máme recipročnú dohodu, v prípade Česka ešte čakáme na reakciu," uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Foto TASR
Dátum 18.12.2020

BRATISLAVA 18. decembra (TASR/extraplus.sk) - Od piatka (18. 12.) vstupujú do platnosti viaceré zmeny týkajúce sa cestovania. Umožnia sa krátkodobé výjazdy na najbližšie letiská v susedných štátoch EÚ aj bez potreby preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 pri návrate. Zvyšuje sa aj veková hranica pre povinnosť testovania detí zo siedmich na desať rokov. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
      
"Spolu s Rakúskom a Českom zároveň intenzívne pracujeme na vzájomnom uznávaní antigénových testov. S Rakúskom už máme recipročnú dohodu, v prípade Česka ešte čakáme na reakciu," uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Osoby, ktoré budú prepravovať iných na medzinárodné letiská susedných krajín, sú však povinné najneskôr pred prechodom štátnej hranice zo Slovenskej republiky zaregistrovať sa cez formulár na webe naletisko.mzv.sk. Pri kontrole sa musia preukázať vytlačeným alebo elektronickým potvrdením o registrácii. Prepravujúce osoby by na území krajín EÚ nemali zastavovať okrem tankovania a času nástupu prepravovanej osoby.
      
Rezort diplomacie upozorňuje tiež na novú vyhlášku Rakúskej republiky, ktorá zavádza povinnosť desaťdňovej karantény pre cestujúcich vstupujúcich na územie Rakúska z takmer všetkých krajín vrátane Slovenska. Túto povinnú karanténu však možno predčasne ukončiť, a to najskôr piaty deň po vstupe do Rakúska a len na základe preukázania sa negatívnym RT-PCR testom alebo aj antigénovým testom nie starším ako 72 hodín. Karanténa a povinný test sa netýka pendlerov, denných študentov, pendlerov z rodinných dôvodov alebo z dôvodu návštevy životného partnera, osôb tranzitujúcich cez Rakúsko či opúšťajúcich Rakúsko (napríklad cestou z letiska Schwechat) pod podmienkou, že to bude bez zbytočného zastavovania.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.