NA OSTRIE NOŽA

Hrozí ozbrojený konflikt medzi Tureckom a USA?

Foto ARCHÍV
Dátum 12.08.2019

ANKARA 12. augusta (cz.sputniknews.cz/Extra plus) – Turecko chce kvôli svojej bezpečnosti odraziť kurdské ozbrojené oddiely ďalej od južnej hranice nehľadiac na podporu, ktorú im poskytujú USA, píše The Times. Krajina nechce vyprovokovať ozbrojený konflikt s Washingtonom, preto útok odkladá a snaží sa dohodnúť o dĺžke "bezpečnostnej zóny", ktorú dokáže kontrolovať.

Turecko chce posunúť kurdskú domobranu čo možno najďalej od svojej južnej hranice so Sýriou aj napriek tomu, že ich podporuje Washington, píše The Times. Skôr USA financovali a vyzbrojovali tiež Slobodnú sýrsku armádu (FSA), dnes však pomáhajú len Sýrskym demokratickým silám (SDF), ktoré zohrali kľúčovú úlohu v tohtoročnom víťazstve nad ISIS. Turecko ale považuje SDF za kurdských teroristov, a preto podporuje FSA. Podľa názoru Ankary sú Sýrske demokratické sily iba súčasťou Robotníckej strany Kurdistanu (PKK) - ozbrojeného útvaru Kurdov v Turecku a Iraku, ktorý má marxistický a leninský pôvod. Táto strana po desaťročia ohrozuje Turecko a v USA a EÚ bola uznaná za teroristickú organizáciu.

Denník píše, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan urobil minulú nedeľu vyhlásenie, podľa ktorého vykoná vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby odrazil Sýrske demokratické sily od južných hraníc Turecka.

Vzniká jediný vážny problém. V tejto zóne sa nachádzajú americké vojenskej základne, preto to vyvolá konflikt medzi spojencami z NATO. Búrlivé diplomatické diskusie zadržali útok plánovaný Ankarou, ale nie na dlho. Podľa expertov SETA, provládneho analytického ústavu, je turecká operácia "nevyhnutná pre zachovanie dnešného stavu vecí" a Washington "nemusí splniť svoje sľuby ohľadom jeho zmeny".
Britský list s odkazom na diplomatické zdroje pripomína, že Erdogan považuje prítomnosť SDF pri tureckej hranici za hrozbu bezpečnosti, ktorú treba zlikvidovať. Iba želanie vyhnúť sa vojne s USA ho brzdí pred útokom. Navyše neboli prekonané zásadné rozpory medzi oboma štátmi, najmä turecký nákup moderného ruského systému protivzdušnej obrany napriek americkým zákazom.

Washington chce pokračovať v dialógu. Zdá sa, že súhlasí so zriadením malej "bezpečnostnej zóny" do hĺbky niekoľkých kilometrov na území demokratických síl, ktorá umožní vojskám financovaným Ankarou strážiť príslušné územie. Turecko ale neraz vyhlásilo, že potrebuje širšiu zónu spolu s mestami, kde zostalo mnoho vojakov SDF a sú tam silné protiturecké nálady.