NA SLOVENSKU CHÝBA 15-TISÍC ZDRAVOTNÝCH SESTIER

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) nesúhlasí so zavedením povolania školských zdravotných sestier. Zdôvodňuje to tým, že sestry sú aktuálne potrebné predovšetkým v ambulanciách a nemocniciach.

Foto PEXSELS
Dátum 04.06.2021

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) nesúhlasí so zavedením povolania školských zdravotných sestier. Zdôvodňuje to tým, že sestry sú aktuálne potrebné predovšetkým v ambulanciách a nemocniciach, pričom pandémia túto personálnu krízu ešte prehĺbila. TASR o tom informovala za odborový zväz Eva Sýkorová. "V súčasnej dobe považujeme vznik novej kategórie - školská zdravotná sestra - za absolútne neprijateľný," uviedla. Poukázala na to, že priemerný vek sestier a pôrodných asistentiek je na úrovni 47 rokov. Vo veku pod 35 rokov je podľa tvrdenia zväzu 15 percent sestier. Nad 60 rokov a v dôchodkovom veku aktuálne pracuje 12 percent sestier a pôrodných asistentiek.  Odborári odhadujú, že v roku 2025 bude chýbať v rezorte 12.178 zdravotníckych pracovníkov. Problém nedostatku personálu sa má týkať aj zariadení sociálnych služieb, či zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.Slovenskému zdravotníctvu hrozí, že vo veľmi krátkom čase príde o 20 % pracovnej sily v ošetrovateľstve. Ako upozorňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, už dnes na Slovensku chýba 15-tisíc sestier. Príčinou enormného odchodu sestier je podľa komory aj katastrofálna situácia v nemocniciach, únava, preťaženie, vyhorenie a nízke mzdy.

„Na odpoveď a jasné riešenia stále čakáme. Čakáme už 20 rokov. Môžeme konštatovať, že predstavitelia rezortu zdravotníctva a vlády stále podceňujú situáciu,“ tvrdí komora. Slovensko sa podľa nej dostalo do stavu, ktorý môže vyriešiť len tak, že aktuálne pracovné sily v zdravotníctve zastabilizuje a bude robiť všetko pre to, aby motivovali ľudí vrátiť sa späť na Slovensko. Ani náplň povolania školskej zdravotnej sestry nie je SOZ ZaSS jasná, nazval ju ako "všehochuť".  Návrh zaviesť novú kategóriu odborného zamestnanca školskej zdravotnej sestry vyplýva z návrhu novely zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina koaličných poslankýň.  Školská zdravotná sestra by mala najmä posudzovať zdravotný stav, telesný a duševný vývin detí a žiakov, ako aj poskytovať deťom a žiakom zdravotnú starostlivosť a mať na starosti prevenciu. Má tiež viesť štatistiky o úrazoch detí a žiakov. Spolupracovala by s pediatrami a stomatológmi detí a žiakov príslušnej MŠ alebo ZŠ, zákonnými zástupcami, zdravotnými poisťovňami, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a inými orgánmi štátnej správy.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.